11 listopada będziemy świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Piotrkowie tradycyjnie będzie msza święta w intencji ojczyzny, ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa oraz przemówienie prezydenta miasta i składanie kwiatów przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza. Dodatkowo, ulicami Piotrkowa przejdzie Marsz Niepodległości.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Naukowcy badający historię i regionaliści spotkali się z widownią w Wolborzu, aby opowiedzieć o historii miasta i zaprezentować nowa publikacje wydaną z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.
Mieszkańcy Piotrkowa już od środy (18.10) mogą zapoznawać się z wystawą 'Historia dokumentem pisana”. Ekspozycja opracowana jest przez sieć Archiwów Państwowych, która wędruje po polskich miastach od sierpnia ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na Piotrków.
30 września obchodzony jest w całej Polsce Dzień Archiwisty. To święto ustanowione przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku. Z tej właśnie okazji w piątek (29.09.2023), piotrkowskie archiwum zaprosiło w swoje progi młodzież, by zapoznać ją ze swoją pracą - między innymi poprzez rozrywkę.
Kolejna Gra Miejska w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowana przez Stowarzyszenie HARC we współpracy z piotrkowskim Archiwum Państwowym za nami. Tym razem wzięło w niej udział ponad sto osób, którym niestraszne były historyczne zagadki. Uczestnicy podkreślali, że organizacja tegorocznej zabawy stała na wysokim poziomie, między innymi przez wzgląd na staranne przygotowania wielu osób.
Wspólnie oddadzą hołd ofiarom bombardowania Sulejowa. W poniedziałek, 4 września, odbędą się obchody 84. rocznicy tego tragicznego wydarzenia. W 1939 r. w wyniku niemieckich nalotów zginęło 700 osób, a miasto zostało zniszczone w ponad 80%.
Na temat piotrkowskiej huty "Hortensja" rozmawialiśmy z doktorem Leszkiem Józefackim, który wcielił się w rolę jednego z przewodników po prezentowanej aktualnie w ODA wystawie "Artyści Szkła Piotrkowskiego". O legendarnej hucie opowiedział nie tylko z perspektywy kolekcjonera sztuki i miejskich historii, ale i wieloletniego pracownika, czyli lekarza zakładowego "Hortensji".
„Nie zapomnijcie tamtych dni sierpniowych…” to tytuł plenerowej wystawy przygotowanej przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, która prezentowana będzie w sierpniu na parkanie klasztoru oo. Bernardynów przy ul. Słowackiego.
Kolejne oprowadzanie po wystawie "Artyści Szkła Piotrkowskiego", prezentowanej w galerii przy ul. Sieradzkiej 8, zaplanowano na 4 sierpnia. Tym razem o szkle wpisanym w dzieje naszego miasta opowie Leszek Józefacki - kolekcjoner sztuki i znawca historii Piotrkowa.