Archiwiści z Piotrkowa Trybunalskiego zaproponowali uczniom z całego regionu udział w grze, dotyczącej życia i działalności Michała Rawity Witanowskiego, piotrkowskiego farmaceuty oraz regionalisty i krajoznawcy.
Przygotowaliśmy kilka etapów gry o Michale Rawicie Witanowskim. Poznajemy go jako krajoznawcę, jako przewodnika po mieście i znawcę piotrkowskich zabytków, a także jako historyka i dokumentalistę. Dzięki niemu na przykład możemy mieć do czynienia z Kopiarzem Sulejowskim. Ostatnie stanowisko i zarazem etap gry ukazuje Witanowskiego jako patriotę, ponieważ ukrył on część eksponatów z Muzeum piotrkowskiego przed Niemcami w czasie okupacji. To były cenne dla historii Piotrkowa przedmioty. Frekwencja jest bardzo duża. Cieszymy się, że odwiedza nas aż tak wielu młodych ludzi. Liczymy na to, że z tej wizyty wyjdą bogatsi o istotną wiedzę - mówił dr Jacek Ziętek z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Swoimi wrażeniami po grze podzielił się z nami jeden z jej uczestników.
Moim zdaniem najtrudniejszym zadaniem było to pierwsze. Trzeba było dopasować fotografie ważnych dla Piotrkowa i regionu obiektów do ich zdjęć. Osobom, które nie są stąd, jak na przykład ja, sprawiło to pewne kłopot - powiedział nam uczeń ze szkoły w Bujnach.
Piotrkowskie Archiwum Państwowe szacuje, że w czasie obchodów przyjęło i zaprosiło do zapoznania się z pracą archiwisty około stu młodych ludzi. W całej Polsce mamy ponad półtora tysiąca archiwistów.