Advertisement

Piotrkowskie archiwum świętowało z młodzieżą

Sobota, 30 września 20231
30 września obchodzony jest w całej Polsce Dzień Archiwisty. To święto ustanowione przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku. Z tej właśnie okazji w piątek (29.09.2023), piotrkowskie archiwum zaprosiło w swoje progi młodzież, by zapoznać ją ze swoją pracą - między innymi poprzez rozrywkę.

Ładuję galerię...

Archiwiści z Piotrkowa Trybunalskiego zaproponowali uczniom z całego regionu udział w grze, dotyczącej życia i działalności Michała Rawity Witanowskiego, piotrkowskiego farmaceuty oraz regionalisty i krajoznawcy.

Przygotowaliśmy kilka etapów gry o Michale Rawicie Witanowskim. Poznajemy go jako krajoznawcę, jako przewodnika po mieście i znawcę piotrkowskich zabytków, a także jako historyka i dokumentalistę. Dzięki niemu na przykład możemy mieć do czynienia z Kopiarzem Sulejowskim. Ostatnie stanowisko i zarazem etap gry ukazuje Witanowskiego jako patriotę, ponieważ ukrył on część eksponatów z Muzeum piotrkowskiego przed Niemcami w czasie okupacji. To były cenne dla historii Piotrkowa przedmioty. Frekwencja jest bardzo duża. Cieszymy się, że odwiedza nas aż tak wielu młodych ludzi. Liczymy na to, że z tej wizyty wyjdą bogatsi o istotną wiedzę - mówił dr Jacek Ziętek z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Swoimi wrażeniami po grze podzielił się z nami jeden z jej uczestników.

Moim zdaniem najtrudniejszym zadaniem było to pierwsze. Trzeba było dopasować fotografie ważnych dla Piotrkowa i regionu obiektów do ich zdjęć. Osobom, które nie są stąd, jak na przykład ja, sprawiło to pewne kłopot - powiedział nam uczeń ze szkoły w Bujnach.

Piotrkowskie Archiwum Państwowe szacuje, że w czasie obchodów przyjęło i zaprosiło do zapoznania się z pracą archiwisty około stu młodych ludzi. W całej Polsce mamy ponad półtora tysiąca archiwistów. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_epi ~go?ć_epi (Gość)30.09.2023 08:12

Kto obejrzy film Agnieszki Holland nigdy nie zagłosuje na pis Przypominam że rodzina Pani Agnieszki po hodxila z Białej okolice Sulejowa

02


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat