W siedzibie piotrkowskiego magistratu uroczyście uhonorowano Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz jego pracowników medalami „Za Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego”.
Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie, otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Wieży Trybunalskiej, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój Piotrkowa przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Nagroda ta jest jednym z najwyższych odznaczeń, jakie mogą otrzymać mieszkańcy miasta za zasługi w dziedzinie kultury, działalności społecznej oraz promowania regionu.
Od 2019 archiwiści w Polsce obchodzą 30 września Dzień Archiwisty. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, mające swoją siedzibę na ul. Jerozolimskiej 29 przygotowało specjalną wystawę oraz wykład dla odwiedzających.
Dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie laureatem 49. Złotej Wieży Trybunalskiej. Taką decyzję podjęła kapituła plebiscytu podczas czwartkowego spotkania w piotrkowskim muzeum.
Unikatowe archiwalne fotografie miasta i regionu, pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, opracowane cyfrowo w formacie 2D i 3D, dostępne są dla zwiedzających przed wejściem do Mediateki 800-lecia. W piątek (07.06.2024) odbył się wernisaż wystawy.
W dniach 6-27 czerwca 2024 r. przed budynkiem Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim zagości Archiwalny Fotoplastikon. Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na uroczysty wernisaż, który odbędzie się w piątek (07.06.2024) o godz. 12:00. To pierwszy przystanek tegorocznej edycji projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego.
W tym roku będziemy świętować setną rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”. Z tej okazji Archiwum Państwowe przygotowało bogato ilustrowaną wystawę poświęconą autorowi epopei oraz jego dziedzictwu.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników tych przeprowadzanych w całej Polsce zmagań, podobnie jak przy poprzednich edycjach, będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Michał Rawita-Witanowski to bohater kolejnej publikacji piotrkowskiego Archiwum Państwowego. Autorzy podkreślają, że jest to pozycja dla każdego, zarówno zawodowych historyków, pasjonatów, ale także dla rodzinnych archiwistów. Jej promocja, a zarazem premiera specjalnie na tę okazję przygotowanej wystawy, odbyła się w poniedziałek (26.02.2024) w siedzibie archiwum.
Mieszkańcy Piotrkowa już od środy (18.10) mogą zapoznawać się z wystawą 'Historia dokumentem pisana”. Ekspozycja opracowana jest przez sieć Archiwów Państwowych, która wędruje po polskich miastach od sierpnia ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na Piotrków.