Wystawę oficjalnie otwarto w środowe przedpołudnie przed budynkiem Mediateki 800-lecia. Ekspozycja "Historia dokumentem pisana" reprezentuje najstarsze i najciekawsze dokumenty z zasobu sieci Archiwów Państwowych.
Wystawa została przygotowana dzięki ścisłej współpracy 33 archiwów krajowych w Polsce, które gromadzą i zabezpieczają dokumenty. Organizatorzy za pomocą tej wystawy chcą zapoznać społeczeństwo z najbardziej interesującymi dokumentami. Piotrkowianie mogą dowiedzieć się m.in. kiedy zapisano pierwszą wzmiankę o Piotrkowie.
Przede wszystkim popularyzujemy zasób archiwalny, historię państwa zapisaną w dokumencie, także naszego Piotrkowa oraz okolicznych miejscowości. Piotrków reprezentowany jest przez Kopiarz Sulejowski, który jest najstarszym dokumentem z naszego zasobu. Znajduje się w nim pierwsza pisemna wzmianka o Piotrkowie pochodząca z 1217 r. - mówi dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalski.
Jak podkreślają organizatorzy, ekspozycja przybiera kształt konturów granic Polski, co ściśle związane jest z historią naszego kraju.
Na otwarciu wystawy nie brakowało mieszkańców, którzy chcieli zapoznać się z tą ekspozycją.
Wystawa bardzo nam się podoba. Zapewne największy efekt wystawa zrobi wieczorem, kiedy zostanie podświetlona. Możemy zapoznać się z dokumentami z różnych archiwów z całej Polski. Myślę, że powinno to zainteresować mieszkańców Piotrkowa, zwłaszcza dokument z piotrkowskiego archiwum. Całość naprawdę jest warta obejrzenia i przeczytania - mówi jedna z kobiet oglądających wystawę.
Ekspozycja będzie dostępna do 9 listopada. Piotrków jest dziewiątym miastem, w którym pojawiła się ta wystawa. Ostatnim punktem na mapie Polski, gdzie Archiwum Państwowe zaprezentuje tę ekspozycję, będzie Częstochowa.
Komentarze 5
19.10.2023 13:08
Czy Pani Małgorzata była już?
19.10.2023 11:44
Drodzy Internauci. Obejrzałem tę wystawę dość dokładnie. Zdjęcia dokumentów tych najwcześniejszych XII ,XIII wiecznych bardzo dobre. I jeszcze jedno spostrzeżenie. Dokumenty te dotyczą nadań ziem na terytorium obecnej Polski /wtedy nie koniecznie polskiej/ dla klasztorów ,kościoła potwierdzone przez ówczesnych papieży. A więc wniosek. Już od zarania państwa polskiego kler trzymał za pysk władców świeckich co przełożyło się później na Królestwo Polskie i znaczenie kościoła w życiu publicznym. Do dnia dzisiejszego. A jakże ..."nadania" są...Mimo tego idźcie i sami ocenicie.
18.10.2023 19:58
Pierwsza czy raczej najstarsza zachowana?
18.10.2023 11:50
Super wystawa o naszej historii:)