TERAZ 11°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Maciej Hubka z piotrkowskiego Archiwum odznaczony medalem nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

F.Zieliński
Filip Zieliński wt., 10 czerwca 2025 14:18

Archiwiści odznaczeni w Międzynarodowy Dzień Archiwów. 15 zasłużonych pracowników archiwów, na wniosek Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka, zostało uhonorowanych Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W imieniu Prezydenta aktu dekoracji dokonał Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Odznaczenie otrzymał m.in. Dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim komentuje otrzymanie odznaczenia

Tak, ta bardzo miła niespodzianka spotkała nas wczoraj, czyli 9 czerwca w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów. Z tej okazji w siedzibie NDAP spotkali się zarówno pracownicy sieci Archiwów Państwowych, jak i inne osoby tego dnia uhonorowane. Było to naprawdę ważne przeżycie, ponieważ taki medal, który nawiązuje swoją tradycją historyczną do medalu dziesięciolecia niepodległości ustanowionego w okresie międzywojennym, jest naprawdę czymś wyjątkowym, chociaż ma charakter czysto honorowy, jednak zwraca uwagę na to, że nasza codzienna praca też wpisuje się w staranie o niepodległość Polski, o jej pielęgnowanie, utrzymywanie i budowanie - mówi Dr Maciej Hubka.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

W 2018 roku weszliśmy w kraju w decydującą fazę obchodów rocznicowych stulecia odzyskania niepodległości. Oczywiście te obchody same w sobie rozłożone były na kilka lat, ponieważ niepodległości nie tylko listopad 1918 roku, ale też kolejne wydarzenia historyczne sięgające do w zasadzie 1922 roku czy nawet nieco dalej, jeżeli chodzi o kształtowanie odrodzonego po okresie zaborów państwa polskiego. I właśnie osoby, które z perspektywy stulecia zasłużyły się swoją codzienną pracą, swoją działalnością, czy to naukową, czy kulturalną, administracyjną i pod wieloma względami mogły zostać wskazane i zasugerowane do otrzymania takiego właśnie odznaczenia, jakim był medal, jakim jest medal stulecia niepodległości przyznawany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku Archiwistów Państwowych osobą, która podjęła decyzję o wystosowaniu takich wniosków, był Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, który postanowił w ten sposób uhonorować swoich podwładnych za ich wkład na przestrzeni tych właśnie lat rocznicowych. A tych wydarzeń, które Archiwa Państwowa organizowały, było naprawdę dużo - dodaje Dr Maciej Hubka.

Archiwa Państwowe dbają o dziedzictwo kultury

Były to projekty wieloletnie, takie jak akcja Archiwa Rodzinne Niepodległej, która również była promowana dość mocno, z tym na terenie naszego działania to też liczne wydawnictwa, wystawy, inicjatywy edukacyjne i popularyzatorskie, takie jak Międzynarodowy Dzień Archiwów, natomiast nie tylko to jedno wydarzenie, ale inne święta archiwalne, czyli na przykład Dzień Archiwisty, Dzień Darczyńcy. Te wszystkie inicjatywy, dzięki którym możemy jako archiwiści państwowi ukazywać wszystkie dobra w postaci źródeł archiwalnych, źródeł historycznych z naszych zasobów, nie tylko w Piotrkowie Trybunalskim, ale i w innych miastach na terenie kraju, ponieważ wiedza o tym, jak ta niepodległość się rodziła, w jaki sposób ona była odzyskiwana, jakie były wówczas problemy, ponieważ to nie było takie radosne wydarzenie jednorazowe, tylko to był cały proces, często bardzo trudny, prowadzony przez I wojnę światową, przez okres walki o niepodległość i granice, i właśnie świadectwa tego wysiłku naszych rodaków sprzed 100 lat zapisane są w materiałach archiwalnych. My możemy teraz się tym chwalić, promować, a jak się okazuje też przeżywać  niepodległość w postaci otrzymywanych odznaczeń - dodaje Dr Maciej Hubka.

Praca archiwisty to wielowymiarowe zadanie 

Oczywiście, tutaj edukacja ma bardzo duże znaczenie, popularyzacja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ kolejne pokolenia Polaków powinny mieć wiedzę o tym, co Archiwa Państwowe mają do zaoferowania po to, aby z tej wiedzy korzystać, aby budować własną świadomość państwową, narodową, własny patriotyzm w oparciu o zapisy źródłowe. I my jako archiwiści państwowi staramy się  wiedzę sami zdobywać, podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Często wiąże się to ze zdobywaniem stopni naukowych i tytułów naukowych, z własną działalnością badawczą, z publikacjami, których nam w Piotrkowie naprawdę nie brakuje, co widać, chociażby po naszej stronie internetowej, jeżeli chodzi o działalność wydawniczą archiwum. I dzięki tym wszystkim staraniom kolejne pokolenia Polaków, kolejne pokolenia rodaków mogą z tej wiedzy korzystać, będą się cieszyć. Tak samo te cykliczne imprezy z każdego roku, które organizujemy, te najważniejsze i te pomniejsze, również adresowane są do uczniów szkół średnich, do szkół podstawowych, do pasjonatów historii. Za każdym razem oni spotykają się z jakąś nową formą prezentacji, z jakimś konkretnym problemem historycznym, przykładem, tak jakby, jak chociaż w tym roku mówiliśmy o dyplomach królewskich i o tysiącleciu koronacji pierwszego króla Polski, czyli Bolesława Chrobrego. Staramy się z tą ofertą dopasowywać właśnie do tych najważniejszych węzłowych kamieni milowych w dziejach historii Polski. I liczymy na to, że ten wysiłek zaowocuje rozbudzeniem zainteresowania młodego pokolenia własną historią, a w przyszłości przyjęcia do pracy nowych archiwistów, nowych edukatorów, nowych historyków, którzy wychowani na tym zamiłowaniu do historii będą mogli naszą pracę kontynuować dla kolejnych pokoleń - mówił Dr Maciej Hubka.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Ustanowiony został w 2018 r.

Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:

1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,

2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,

3) aktywną działalność zawodową i społeczną,

4) twórczość naukową, literacką i artystyczną

– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w  tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości odebrali:

  1. Agnieszka Bobowska-Hryniewicz, Archiwum Państwowe w Przemyślu
  2. Alicja Bodylska, Archiwum Państwowe w Lesznie
  3. Robert Borucki, Archiwum Państwowe w Koszalinie
  4. Maciej Hubka, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim  
  5. Agnieszka Konstankiewicz, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Lublinie
  6. Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie
  7. Elżbieta Laska, dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu
  8. Mirosław Lenart, Uniwersytet Opolski, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
  9. Joanna Łuba, zastępca dyrektora Centrum Archiwistyki Społecznej
  10. Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK-PIB ds. Nowych Technologii dla Polityk Publicznych
  11. Magdalena Sawicka, dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku
  12. Barbara Sypko, Archiwum Państwowe w Opolu
  13. Beata Troć, Archiwum Państwowe w Siedlcach
  14. Tomasz Wroński, Archiwum Narodowe w Krakowie
  15. Katarzyna Ziętal, dyrektor Centrum Archiwistyki Społecznej

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 10

    reklama

    Dla Ciebie

    11°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio