Michał Rawita-Witanowski przybył do Piotrkowa Trybunalskiego w 1907 roku. Tutaj zamieszkał na stałe. Archiwiści podkreślają, że jego działalność na rzecz ziemi piotrkowskiej jest niesamowicie cenna. W 81. rocznicę jego śmierci zaprezentowali szereg materiałów, ukazujących jego liczne aktywności.
Większość mieszkańców może go kojarzyć przede wszystkim z dwóch aspektów jego działalności. Michał Rawita-Witanowski był farmaceutą. Do dzisiaj w Rynku Trybunalskim możemy odwiedzić lokal apteki, której był właścicielem od 1913 roku. To jednak nie wszystko, bo nasz bohater był też współzałożycielem piotrkowskiego Muzeum. W spuściźnie Rawity-Witanowskiego możemy znaleźć wiele cennych informacji na temat dawnego Piotrkowa Trybunalskiego i okolic, bowiem był to aktywny członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Dokumentował on historię napotkanych zabytków, historię regionalną, często sporządzając też własnoręcznie grafiki. Dlatego też w książce oprócz informacji o samym autorze, mamy też materiały ikonograficzne, w postaci fotografii czy kart pocztowych - wyjaśnia dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum oraz jeden z autorów publikacji.
Dzisiejsza oferta Archiwum Państwowego to nie tylko książka. Są też wystawa i katalog.
Chcemy w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, aby zaprezentować postać wybitnego piotrkowianina. Michał Rawita-Witanowski był wielce zaangażowany w życie kulturalne i społeczne miasta, a jego dziedzictwo staraliśmy się pokazać w formie wystawy. Na dwudziestu planszach naszej ekspozycji staraliśmy się zaprezentować kolejne przykłady poprzez badania naukowe, poszukiwania archiwalne, kolekcje fotografii czy pocztówek, a także dzienniki sekcji Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Michał Rawita-Witanowski położył wielkie podwaliny pod promocję Piotrkowa jako miasta dumnego ze swojej historii - dodaje dr Maciej Hubka, drugi współautor książki.
W najbliższych tygodniach ekspozycję będą odwiedzać uczniowie szkół z regionu. Obejrzeć ją oraz nabyć książkę "Michał Rawita-Witanowski. Autobiografia archiwalna" może jednak każdy. Wystarczy odwiedzić piotrkowskie Archiwum Państwowe w godzinach jego pracy, czyli między 8.00 a 15.00. Tam też można nieodpłatnie odebrać katalog wystawy.
W czasie spotkania dyrektor Tomasz Matuszak otrzymał medal od fundacji imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego "Działaj i miej nadzieję" za zasługi przywracania pamięci jego imienia. Podobnie uhonorowana została cała instytucja Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Odznaczenia wręczyła Agnieszka Battelli praprawnuczka wspomnianego zasłużonego piotrkowianina, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a zarazem człowieka, który tę funkcję pełnił jako pierwszy.
Komentarze 4
28.02.2024 10:01
Kawał dobrej roboty dla naszej małej Ojczyzny.
27.02.2024 11:51
To jest największy problem nauczania historii w polskiej szkole. Uczymy się jakichś pierdół o pąństwie Franków, posiadłościach kolonialnych Holandii czy dynastii Karolingów, a nikt nie powie ani słowa o lokalnej historii.
27.02.2024 07:46
Super! Czyli można coś zrobić o historii Piotrkowa. Jednak się da. Może inni też zaczną.
26.02.2024 19:54
Tak mało wiemy o zasłużonych Polakach dla naszych 'małych' ojczyzn: https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Rawita_Witanowski