TERAZ 14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Międzynarodowy Dzień Archiwów w Piotrkowie Trybunalskim. Bezcenne dokumenty i wyjątkowe historie

D.Hejniak
Daniel Hejniak pon., 9 czerwca 2025 13:52

9 czerwca Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim otworzyło swoje podwoje dla mieszkańców i turystów z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. To wyjątkowe święto, obchodzone na całym świecie, stało się doskonałą okazją do zaprezentowania najcenniejszych zbiorów i przybliżenia historii miasta oraz regionu.

Zwiedzanie, jakiego nie ma na co dzień

Na co dzień zamknięte magazyny archiwalne i skarbiec z najstarszymi dokumentami tego dnia były dostępne dla każdego. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć oryginały dokumentów królewskich, w tym przywileje wystawione przez Zygmunta Augusta, Jana Kazimierza, Jana III Sobieskiego czy Augusta II. Szczególne zainteresowanie wzbudził Kopiarz Sulejowski – księga z 1618 roku, zawierająca m.in. najstarszą wzmiankę o Piotrkowie z 1217 r.

Historia poprzez zabawę

Dla odwiedzających przygotowano również gry i zadania. Jedno z nich oparte było na rekonstrukcji mapy Piotrkowa z 1513 roku. Uczestnicy – zarówno dzieci, jak i dorośli – mieli za zadanie odnaleźć historyczne budynki istniejące lub niegdyś istniejące na terenie miasta, takie jak klasztor Bernardynów, kościół Świętej Trójcy, ratusz czy tzw. „domek uprzywilejowany”, który w XVI wieku otrzymał królewski przywilej od Zygmunta III Wazy.

Drugim zadaniem była gra edukacyjna poświęcona polskim królom. Uczestnicy musieli dopasować przywileje, podpisy i portrety władców do odpowiednich dokumentów z archiwalnych zbiorów.

Wystawy i dziejopis

Z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II przygotowano również specjalną wystawę pt. „Bezcenne głowy, co dźwigają korony” – efekt współpracy wszystkich 32 państwowych archiwów w Polsce. Pokazano na niej najstarsze i najcenniejsze dokumenty z dziejów polskiej monarchii, w tym unikat z kancelarii Mieszka III z 1153 r.

Zwiedzający mogli też otrzymać specjalne wydanie jednodniowej gazetki pt. „Dziejopis Piotrkowski”, przygotowanej przez zespół archiwistów. Opisano w niej początki państwowości Polski oraz dzieje regionu Piotrkowa, Rawy Mazowieckiej, Tomaszowa, Opoczna i Radomska. Publikacja będzie również dostępna podczas nadchodzących wydarzeń plenerowych, na jakich pojawią się przedstawiciele archiwum.

Żywa historia i współczesna genealogia

Międzynarodowy Dzień Archiwów był też okazją do rozmów o genealogii – najczęstszym powodzie odwiedzin w archiwum. Nawet 70% użytkowników to osoby szukające aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu swoich przodków. Dzięki metrykom i dokumentom sięgającym początku XIX wieku, można tu odtworzyć historię rodzin nawet na przestrzeni 200 lat.

Wiedza, emocje i odkrywanie przeszłości

Jak podkreślają organizatorzy, takie dni jak Międzynarodowy Dzień Archiwów służą nie tylko popularyzacji historii, ale też budowaniu lokalnej tożsamości i wzmacnianiu więzi z przeszłością.

Czasem wystarczy jedno nazwisko, jeden podpis, by wzbudzić u kogoś fascynację historią. I to, miejmy nadzieję, dzisiaj się wydarzyło – podsumował Jacek Ziętek z Archiwum Państwowego w Piotrkowie.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 3

    reklama

    Dla Ciebie

    14°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio