Po zakończeniu oficjalnych uroczystości Marszałek Józef Piłsudski, premier Walery Sławek oraz Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa, odwiedzili kilkanaście sołectw i sulejowskich obwodów, w których mieszkańcy przygotowali piękne niepodległościowe dekoracje. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie. To był niesamowity pokaz patriotyzmu i jedności.
Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie, otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Wieży Trybunalskiej, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój Piotrkowa przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Nagroda ta jest jednym z najwyższych odznaczeń, jakie mogą otrzymać mieszkańcy miasta za zasługi w dziedzinie kultury, działalności społecznej oraz promowania regionu.
Przebywali w nim Władysław Sikorski, Maria Dąbrowska, Maria Piłsudska. Później swoją siedzibę miał tam klub Concordia, a później pogotowie ratunkowe. Mowa o budynku po byłym hotelu „Comfort” przy Dąbrowskiego w Piotrkowie. Zrujnowany czeka na nowego właściciela, został bowiem wystawiony na sprzedaż. Za 2,5 mln złotych.
W Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się prelekcja o obronie "Szosy Piotrkowskiej" i Piotrkowa we wrześniu 1939 roku. Jak podkreślają historycy bitwa, która odbyła się 5-6 IX 1939 roku skrywa wiele ciekawostek i nieznanych faktów. Wydarzenie odbędzie się już w sobotę 14 września o godzinie 13. Wstęp wolny.
Dzięki niedzielnemu (08.09.2024) spacerowi z CIT-em "Żydowskie Kirkuty" mieszkańcy miasta i przyjezdni goście mogli poznać ciekawą oraz tajemniczą historię Żydowskiego Cmentarza położonego w Piotrkowie Trybunalskim.
1 września 1939 roku rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojna światowa. W tym symbolicznym dniu przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie.
Centrum Informacji Turystycznej zaprasza 10 sierpnia na kolejny spacer tematyczny poświęcony historii Piotrkowa. Tym razem motywem przewodnim wycieczki będą Ormianie, którzy w dziejach naszego miasta odegrali istotną rolę.
Zbliżające się wakacje to czas, kiedy wielu z nas zaczyna zastanawiać się nad tym, gdzie spędzić letni urlop. Dzisiejsze możliwości podróży są niemal nieograniczone – od egzotycznych plaż po górskie szlaki w najodleglejszych zakątkach świata. Jednak warto na chwilę przenieść się w czasie i zastanowić, jak wyglądały wakacje naszych rodziców i dziadków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL).
Piknik historyczny „Wioska Wikinga” odbywa się na boisku Akademii Piotrkowskiej. To już 11. edycja tego wydarzenia, które przyciąga pasjonatów historii z Piotrkowa i regionu.
Tym razem Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem "W królewskim mieście Piotrkowie". W najbliższą sobotę (18.05.2024) od 16.00 do 23.00 na wszystkich uczestników czekać będą liczne atrakcje.