Reklama

Artykuły do tagu: historia

Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa
Na parkanie piotrkowskiego Muzeum przy ul. Zamkowej prezentowana jest okolicznościowa wystawa pt. "Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa". Na sześciu planszach zaprezentowane zostały postacie i wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Co z pomnikiem żołnierza w sowieckim mundurze?
Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
Wielkie otwarcie po rekonstrukcji
Już 22 kwietnia będzie można podziwiać oddane po częściowej rekonstrukcji średniowieczne grodzisko w Tumie w powiecie łęczyckim. Projekt pt. „Tum – Perła Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej”, tworzony we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Inwestycja kosztowała blisko 12 mln zł.
Odkrywamy znane i nieznane - Schron bojowy w Rozprzy
W czasie działań wojennych w 1939 roku linia obrony Piotrkowa i Łodzi została wzmocniona bunkrami, a jeden z nich znajduje się w Rozprzy. To tzw. schron tradytorowy dwustronny, wyposażony w strzelnice na dwa ciężkie karabiny maszynowe.
Ernestyna Rose sufrażystka z Piotrkowa Trybunalskiego
Zapomniana w kraju swego urodzenia, znana i pamiętana dziś w Stanach Zjednoczonych jedna z czołowych sufrażystek XIX w. Ernestine Rose urodziła się 13 stycznia 1810 roku w Piotrkowie Trybunalskim, w rodzinie ortodoksyjnego rabina. W Polsce nosiła nazwisko Ernestyna Luiza Süsmond Potowska – najprawdopodobniej jednak pierwotnie jej imiona brzmiały inaczej, o czym jednak brak potwierdzonych informacji. Postać tej nietuzinkowej kobiety przypomina w swoim artykule historyk dr Daniel Warzocha.
Odkrywamy znane i nieznane - Dawny piotrkowski Ratusz
W tej części cyklu „Odkrywamy znane i nieznane” wracamy na piotrkowski Rynek Trybunalski. To tutaj możemy obecnie oglądać fragmenty murów dawnego Ratusza, czyli siedziby Trybunału Koronnego. Choć przy odrobinie wyobraźni można zobaczyć go w całej okazałości. Wystarczy w tym celu przymknąć lekko oczy...
Rozprza stanie się miastem?
Czy Rozprza pójdzie śladem Wolborza i również stanie się miastem? Taki plan mają władze gminy. W tym roku prace nad realizacją tego celu mają nabrać przyspieszania. Jak zapowiada wójt Janusz Jędrzejczyk, jego ambicją jest, aby 1 stycznia 2023 roku Rozprza znów została zaliczona w poczet polskich miast.
Rozmawiali o konspiracji i łamali szyfry
14 lutego, w związku z obchodami 80. rocznicy powołania Armii Krajowej, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało spotkanie historyczne poświęcone dziejom konspiracji piotrkowskiej.
78 lat od egzekucji na piotrkowskich Budkach
12 lutego 1944 roku na piotrkowskich Budkach naziści dokonali zbrodni na Polakach. Rozstrzelano 20 osób w ramach zemsty za zabicie w tym samym miejscu niemieckiego żandarma. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, środowiska lewicowe z Piotrkowa upamiętnili rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom tej zbrodni złożono kwiaty i znicze.
Pokaż swoje korzenie i wygrywaj!
Trwa konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkół podstawowych. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.
Reklama Reklama

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat