Tak, tym razem czeka nas nie lada łamigłówka. Książka z mnóstwem kryminalnych zagadek, którą w drukarni wydrukowano z błędem. Strony zostały pomylone. I choć wydarzyło się to w 1934 roku, to do dziś wydawana jest w tej samej formie, dostarczając czytelnikowi dodatkowych emocji i wystawiając na próbę jego cierpliwość. Na szczęście to jedna z trzech propozycji książkowych, a pozostałe wydano bez podobnych błędów.
W sobotę (20.05) Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy oraz Stowarzyszenie Dziedzictwo Kultury Piotrkowskiej organizuje spacer pt. "Przechadzka w lata minione" ulicami Moszczenicy.
PGE Polska Grupa Energetyczna objęła mecenatem Muzeum Narodowe w Kielcach, tym samym zostając Mecenasem Muzeum. Umowa współpracy została podpisana 12 maja 2023 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
Ile to razy ktoś w towarzystwie zasypywał nas ciekawostkami z różnych dziedzin? Teraz sami możemy zaskoczyć towarzystwo i przywołać jedną z wielu zaprezentowanych w proponowanej dziś książce. A jako, że proponujemy zestaw trzech tytułów, to uzupełniamy całość opowieścią z nutą historii i powieścią obyczajową, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Piknik historyczny na placu Pofranciszkańskim zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie. To wydarzenie towarzyszące obchodom 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Perspektywa ciepłego lata skłania nas do poszukiwania miejsc idealnych dla ochłody i kąpieli. Kto szuka odmiany od „Słoneczka” i raczej niskich w tym sezonie wód Zalewu Sulejowskiego, ten znajdzie równie ciekawy zbiornik na terenie Łodzi. Zachęcamy, by poznać bliżej miejsce nazywane Stawami Jana.
Niewiele jest miast w Polsce, które mogą się pochwalić podobną starówką, jak Piotrków Trybunalski. Walory architektoniczne, zabudowa i historia dają znaczącą przewagę, a dowodem na prawdziwość takiego twierdzenia jest fakt, że gród nad Strawą był i jest chętnie wybierany przez filmowców. Na szczęście nie tylko, bo do Piotrkowa nadal przyjeżdża sporo turystów.
Trwające w Wolborzu badania archeologiczne pozwoliły odkryć zabudowę zamkową o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Prace od pół roku prowadzone są na prywatnych działkach mieszkańców, którzy wyrazili zgodę na wykopaliska.
Już po raz drugi Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe zapraszają młodych genealogów do konkursu pod hasłem „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Jego celem jest opracowanie drzewa genealogicznego. Konkurs adresowany jest uczniów klas IV-VII szkół podstawowych. Dzięki piotrkowskiemu archiwum, dołączyć do zabawy mogą także mieszkańcy naszego regionu.
Bernardyni znani byli w Piotrkowie jeszcze przed powstaniem klasztoru, bowiem przybywali nad Strawę z klasztoru w Warcie. Dopiero w 1624 roku zapadła decyzja o wybudowaniu siedziby w Piotrkowie, mieście ważnym z politycznego punktu widzenia. Ziemie pod klasztor wykupił główny fundator – Florian Starczewski. Rok później zgodę na osiedlenie się zakonników wydał arcybiskup gnieźnieński.