Dużo kontrowersji wzbudziła wypowiedź posła Ziemi Piotrkowskiej Antoniego Macierewicza podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Polityk mówił bowiem o „zbrodni smoleńskiej”. Kontrolę w tej sprawie wszczął łódzki kurator oświaty.
13 Kwietnia 1943 roku w Berlinie ujawniono informację o zbrodni Katyńskiej dokonanej przez Rosjan na Polakach. W rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele m.in. władz miasta i starostwa złożyli kwiaty przy Pomniku Katyńskim znajdującym się obok zespołu klasztornego oo. bernardynów.
Przed Mediateką 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim można już oglądać wystawę pt. "Sportowcy dla niepodległej - KATYŃ". Ekspozycja znajdująca się przed budynkiem, przedstawia m.in. historię zbrodni katyńskiej, jej ofiary oraz walkę o prawdę i pamięć.
Po 83 latach pomordowani w moszczenickim lesie zostali oficjalnie pochowani podczas państwowego pogrzebu. Na Cmentarzu Parafialnym w Moszczenicy spoczęło 25 ofiar zamordowanych przez niemieckich zbrodniarzy w trakcie drugiej wojny światowej.
W tym roku mija 35 lat od makabrycznych zbrodni, które popełnił "szatan z Piotrkowa". Mariusz Trynkiewicz zamordował czterech chłopców. Mieszkańcy, mimo upływu lat, nadal zastanawiają się jak to możliwe, że w ich rodzinnym mieście doszło do takiej tragedii. Lipiec 1988 roku, to jedna z najczarniejszych kart w historii współczesnego Piotrkowa.
W gminie Moszczenica z okazji 83. rocznicy zbrodni katyńskiej uczczono pamięć ofiar. Uroczystość miała miejsce przed pamiątkową tablicą, znajdującą się na budynku Szkoły Podstawowej w Moszczenicy.
Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego spotkali się w piątek (24.06.2022) nieopodal wsi Pieńki Karlińskie (gm. Moszczenica), by uczcić pamięć zamordowanych 78 lat temu przez okupanta hitlerowskiego. Z okazji rocznicy odprawiono też mszę świętą polową, obok pomnika upamiętniającego tamte tragiczne wydarzenia.
Uroczystym złożeniem kwiatów przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz służb mundurowych uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej w 82. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego przez Sowietów na Polakach.
Na 4 lata pozbawienia wolności skazał sąd Marię M., która w ubiegłym roku zabiła swoją 75-letnią babcię Irenę S. 18-latka będzie odbywać karę w systemie terapeutycznym. Wyrok nie jest prawomocny.
12 lutego 1944 roku na piotrkowskich Budkach naziści dokonali zbrodni na Polakach. Rozstrzelano 20 osób w ramach zemsty za zabicie w tym samym miejscu niemieckiego żandarma. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, środowiska lewicowe z Piotrkowa upamiętnili rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom tej zbrodni złożono kwiaty i znicze.