Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na spotkanie z historią. W piątek (29.12.2023) muzealnicy we współpracy z Bractwem Rycerskim Ziemi Sieradzkiej zorganizują wydarzenie połączone z promocją publikacji poświęconej historycznej Ziemi Sieradzkiej, w obrębie której przed laty znajdował się Piotrków. Będzie to ostatnie w 2023 roku spotkanie w piotrkowskim Muzeum.
Zakończyła się renowacja pomnika upamiętniającego bitwę stoczoną pod Piotrkowem w trakcie kampanii wrześniowej. Miejsce patriotycznych wspomnień znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91, tuż przy skręcie w ul. Eryka.
Wieża trybunalska większości dzisiejszych mieszkańców Piotrkowa kojarzy się przede wszystkim z wyróżnieniem przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Tymczasem ta nazwa nie jest dziełem przypadku, a sama wieża przez setki lat górowała nad naszym miastem.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 , czyli popularnym "Ekonomiku" odbyła się "ciekawa lekcja historii". Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w rozgrywce, która ma służyć przedstawieniu w atrakcyjnej dla ucznia formie historii II wojny światowej w kontekście udziału polskich formacji zbrojnych.
11 listopada będziemy świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Piotrkowie tradycyjnie będzie msza święta w intencji ojczyzny, ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa oraz przemówienie prezydenta miasta i składanie kwiatów przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza. Dodatkowo, ulicami Piotrkowa przejdzie Marsz Niepodległości.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Naukowcy badający historię i regionaliści spotkali się z widownią w Wolborzu, aby opowiedzieć o historii miasta i zaprezentować nowa publikacje wydaną z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.
Mieszkańcy Piotrkowa już od środy (18.10) mogą zapoznawać się z wystawą 'Historia dokumentem pisana”. Ekspozycja opracowana jest przez sieć Archiwów Państwowych, która wędruje po polskich miastach od sierpnia ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na Piotrków.
30 września obchodzony jest w całej Polsce Dzień Archiwisty. To święto ustanowione przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku. Z tej właśnie okazji w piątek (29.09.2023), piotrkowskie archiwum zaprosiło w swoje progi młodzież, by zapoznać ją ze swoją pracą - między innymi poprzez rozrywkę.
Kolejna Gra Miejska w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowana przez Stowarzyszenie HARC we współpracy z piotrkowskim Archiwum Państwowym za nami. Tym razem wzięło w niej udział ponad sto osób, którym niestraszne były historyczne zagadki. Uczestnicy podkreślali, że organizacja tegorocznej zabawy stała na wysokim poziomie, między innymi przez wzgląd na staranne przygotowania wielu osób.