Zakończyła się renowacja zabytkowej kapliczki znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Cmentarnej w Piotrkowie. To jedno z najbardziej okazałych i charakterystycznych tego rodzaju miejsc na terenie Piotrkowa.
Zakończyła się renowacja pomnika upamiętniającego bitwę stoczoną pod Piotrkowem w trakcie kampanii wrześniowej. Miejsce patriotycznych wspomnień znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91, tuż przy skręcie w ul. Eryka.
Umowa z parafią Gomulin podpisana. Środki na renowację trafią do jednej ze świątyń na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie ze środków funduszu Polski Ład w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych piotrkowskich nagrobków była rekordowa pod względem zebranych pieniędzy. W tym roku Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego wraz z wolontariuszami kwestowali przez trzy dni, a więc o dzień krócej niż rok temu.
Pomnik „Bohaterom walk o Ziemię Piotrkowską” znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91. Można go zauważyć tuż przy skręcie w ul. Eryka. Modernizacja pomnika spowoduje jego szerszy społeczny odbiór i uczytelni miejsce pamięci.
W ubiegłym roku rozpoczęto renowację figury św. Antoniego znajdującej się w Rozprzy przy ulicy 900-lecia. Konserwatorzy poszukują archiwalnych zdjęć tej figury, co pozwoliłoby im na dokładne odrestaurowanie jej.
Około dziesięciu milionów złotych na renowację zabytków trafi do Piotrkowa oraz gmin powiatu piotrkowskiego. Pieniądze będą pochodzić z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a o przeznaczeniu tych środków mówili w piątek lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości.
Został rozstrzygnięty pierwszy konkurs "Łódzkie ratuje zabytki". Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę, dzięki której zabytki otrzymały dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Na liście obiektów objętych programem znalazły się także te z powiatu piotrkowskiego.
W styczniu zakończyła się renowacja pomnika Obrońców Gór Borowskich oraz terenu znajdującego się wokół niego. Powstały w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) w 1972 roku monument zyskał nowy blask. Poprawiły się też warunki do organizowania uroczystości upamiętniających bohaterską obronę Gór Borowskich we wrześniu 1939 r.
Do tej pory dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego na cmentarzu parafialnym w Sulejowie wyremontowano kwaterę żołnierzy Wojska Polskiego oraz kwaterę ofiar cywilnych. Obecnie trwają prace remontowe pomnika ofiar cywilnych. W tym roku stary, cementowy krzyż, został zastąpiony granitowym.