Artykuły do tagu: pamięć

Setki osób pobiegło
XII edycja "Biegu Tropem Wilczym" odbyła się w niedzielę (03.03.2024) w Piotrkowie Trybunalskim. Mieszkańcy miasta i regionu znów tłumnie uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Jako, że pogoda dopisała, na starcie biegu pojawiły się całe rodziny.
Uczcili pamięć
Dokładnie 80 lat temu 24 lutego 1944 roku został zamordowany kpr. Marian Król ps. "Szczerba". Bohaterski partyzant Armii Krajowej zginął z rąk Niemców. Tragedia rozegrała się przy ul. Sienkiewicza 3 w Piotrkowie. To właśnie w tym miejscu odbyła się uroczystość upamiętniająca tamto wydarzenie.
Ruszą szlakiem powstańców
Szykuje się sobota z historią w tle w gminie Aleksandrów. Mieszkańcy, przybyli goście oraz urzędnicy będą chcieli uczcić pamięć bohaterów sprzed lat. Wszystko to w związku z uroczystym odsłonięciem i poświęceniem odnowionego pomnika Powstańców Styczniowych.
Rekord piotrkowskiej kwesty
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych piotrkowskich nagrobków była rekordowa pod względem zebranych pieniędzy. W tym roku Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego wraz z wolontariuszami kwestowali przez trzy dni, a więc o dzień krócej niż rok temu.
W Piotrkowie pamiętają o poległych policjantach
Tablica upamiętniająca funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP z Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego zawisła na jednej ze ścian miejskiej komendy. W czwartek dokonano jej uroczystego odsłonięcia. W uroczystości wzięli udział policjanci, przedstawiciele innych służb, samorządowcy, oraz uczniowie klas policyjnych z Piotrkowa i Bujen.
Upamiętnią ważną rocznicę
Wspólnie oddadzą hołd ofiarom bombardowania Sulejowa. W poniedziałek, 4 września, odbędą się obchody 84. rocznicy tego tragicznego wydarzenia. W 1939 r. w wyniku niemieckich nalotów zginęło 700 osób, a miasto zostało zniszczone w ponad 80%.
Piotrków pamięta o powstańcach
79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętnili mieszkańcy Piotrkowa. Punktualnie o godzinie 17 zawyły syreny alarmowe, a piotrkowianie oddali hołd uczestnikom bohaterskiego zrywu.
Marsz pamięci św. Jana Pawła II w Piotrkowie
Kilkaset osób, mimo niesprzyjającej pogody, uczestniczyło w marszu pamięci św. Jana Pawła II w Piotrkowie. Wydarzenie zostało zorganizowane w niedzielę (2 kwietnia), czyli w 18. rocznicę śmierci Karola Wojtyły.
W Piotrkowie odbędzie się marsz pamięci św. Jana Pawła II 
2 kwietnia ( niedziela), w 18. rocznicę śmieci Karola Wojtyły, w Piotrkowie odbędzie się marsz pamięci św. Jana Pawła II. Uczestnicy przemaszerują głównymi ulicami miasta.
To jedna z najważniejszych rocznic
Losy wielu sulejowskich rodzin mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby 11 lutego 1941 r. hitlerowcy nie aresztowali prawie 70 osób w placówce Związku Walki Zbrojnej w Sulejowie. Wszyscy niestety zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie sulejowianie oddali im hołd.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat