W czwartek (05.09.2024) punktualnie o godzinie 9:00 w Piotrkowie zawyły syreny alarmowe, to w związku z 85. rocznicą bitwy o Szosę Piotrkowską. Tradycyjnie przy pomniku nieznanego żołnierza odbyła się uroczystość upamiętniająca walkę z 4–6 września 1939 roku.
1 września 1939 roku rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojna światowa. W tym symbolicznym dniu przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie.
Już w najbliższą niedzielę (01.09.2024) obchodzić będziemy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wójt i Rada Gminy Wola Krzysztoporska oraz Gminny Ośrodek Kultury mają zaszczyt zaprosić na uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy ze zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego.
W tym roku obchodzić będziemy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej i bitwy o Góry Borowskie. Na uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy ze zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego zapraszamy już w najbliższą niedzielę.
79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętnili mieszkańcy Piotrkowa. Punktualnie o godzinie 17 zawyły syreny alarmowe, a piotrkowianie oddali hołd uczestnikom bohaterskiego zrywu.
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
Piotrkowska Lewica uczciła pamięć bohaterów walczących o wolność Polski w trakcie kampanii wrześniowej. Jej przedstawiciele złożyli kwiaty pod trzema pomnikami w Piotrkowie.
83 lata temu, 1 września, w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, wybuchła II wojna światowa. W dniu kolejnej rocznicy tych tragicznych w dziejach Polski wydarzeń, także w Piotrkowie delegacje oddały hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny.
83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
12 lutego 1944 roku na piotrkowskich Budkach naziści dokonali zbrodni na Polakach. Rozstrzelano 20 osób w ramach zemsty za zabicie w tym samym miejscu niemieckiego żandarma. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, środowiska lewicowe z Piotrkowa upamiętnili rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom tej zbrodni złożono kwiaty i znicze.