Advertisement

Artykuły do tagu: Góry Borowskie

Walkę o Ojczyznę okupili krwią, ale pamięć o nich nigdy nie zaginie. Co roku udowadniają to wszyscy, którzy pojawiają się na Górach Borowskich, by uczcić obrońców poległych tu w 1939 r.
Hołd dla obrońców Gór Borowskich
W tym roku obchodzić będziemy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej i bitwy o Góry Borowskie. Na uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy ze zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego zapraszamy już w najbliższą niedzielę.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik obrońców Gór Borowskich
Borowa, niewielka miejscowość koło Woli Krzysztoporskiej, położona na jednym z trzech wzniesień kompleksu Gór Borowskich (278,5 m n.p.m.). To w tym miejscu w 1939 r. doszło do tragicznych wydarzeń, które upamiętnia wznoszący się tutaj pomnik.
Edukacyjne tablice u stóp Gór Borowskich
"Piotrkowskie Termopile" zyskały nowy element edukacyjny. To zestaw tablic, które mają za zadanie uświadomić przybywającym tu mieszkańcom i turystom, co takiego zaszło przed laty na tym ważnym dla całej ziemi piotrkowskiej terenie.
Symboliczny pomnik w nowej odsłonie
W styczniu zakończyła się renowacja pomnika Obrońców Gór Borowskich oraz terenu znajdującego się wokół niego. Powstały w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) w 1972 roku monument zyskał nowy blask. Poprawiły się też warunki do organizowania uroczystości upamiętniających bohaterską obronę Gór Borowskich we wrześniu 1939 r.
Trwa renowacja wyjątkowego pomnika
Góry Borowskie w gminie Wola Krzysztoporska to miejsce, w którym kumuluje się historyczna pamięć regionu. W czasie II wojny światowej, w 1939 r. to tutaj rozegrała się jedna z ważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Dla uczczenia obrońców Gór Borowskich w 1972 r. odsłonięto tu pomnik ze stali. Teraz przyszedł czas na jego renowację. Zmieni się także zagospodarowanie terenu wokół.
Setki mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska, a także zaproszeni goście przybyli w niedzielę do wsi Borowa. Tam w asyście wojska u stóp pomnika na Górach Borowskich uczcili poległych tu w 1939 r. żołnierzy.
Będzie renowacja wyjątkowego pomnika
Polskie Termopile - tak historycy nazywają bitwę pod Górą Borowską, która rozegrała się w pierwszych dnia września 1939 roku. Była to jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej i kluczowy punkt obrony Wojska Polskiego w pierwszych dniach hitlerowskiej ofensywy.
Góry Borowskie – lekcja historii, która wciąż trwa
Jak co roku wszyscy, którym bliska jest pamięć o poległych w 1939 r., zebrali się 5 września u stóp pomnika na Górach Borowskich, by uczcić walczących w obronie Ojczyzny. Dzień wcześniej uroczystości upamiętniające żołnierzy Września odbyły się także w Grocholicach.
Zapraszają na uroczystości upamiętniające walki na Górach Borowskich
Co roku w Borowej na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbędą się one 6 września (niedziela). Dzień wcześniej bohaterów Września’39 wspominać będą mieszkańcy Grocholic.
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat