Symboliczny pomnik w nowej odsłonie

Region Środa, 01 lutego 20238
W styczniu zakończyła się renowacja pomnika Obrońców Gór Borowskich oraz terenu znajdującego się wokół niego. Powstały w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) w 1972 roku monument zyskał nowy blask. Poprawiły się też warunki do organizowania uroczystości upamiętniających bohaterską obronę Gór Borowskich we wrześniu 1939 r.

Ładuję galerię...

Prace podzielono na dwie części. Pierwsza zakładała remont stalowej części pomnika, polegający na czyszczeniu konstrukcji stalowej, jej uzupełnieniu i malowaniu, a także remont cokołu i utwardzenia pomnika oraz remont ołtarza i krzyża wraz z utwardzeniem terenu wokół nich.

Marmurowe płyty przy pomniku zostały wymienione na granitowe. Wykonano też nową nakrywę cokołu pomnika z płyt granitowych. Betonowy ołtarz wymieniono na granitowy, odnowiono krzyż, a utwardzenie terenu wokół ołtarza i krzyża zrobiono z kostki granitowej lub płyt granitowych - wyliczają urzędnicy. 

Druga część dotyczyła wykonania utwardzenia z kostki brukowej w poziomie (dla kolumny wojskowej przybywającej na uroczystości wrześniowe) oraz wykonania schodkowego utwardzenia z kostki brukowej po obu stronach pomnika (dla przybywających delegacji).

 

Remont zakończył się w styczniu i po uwzględnieniu prac dodatkowych i uzupełniających, jakie pojawiły się podczas realizacji zadania, kosztował blisko 396 tys. złotych. Jego koszt w całości pokryty został z budżetu gminy Wola Krzysztoporska.

Odnowienie pomnika i zagospodarowanie otwartej przestrzeni przed nim poprawił estetykę i podkreśliło prestiż tego ważnego dla gminy i regionu miejsca pamięci - podsumowują urzędnicy. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

asterix i obeliks ~asterix i obeliks (Gość)02.02.2023 23:04

i czy to przemówienie będzie ostatnie ?

21


asterix i obeliks ~asterix i obeliks (Gość)02.02.2023 23:01

a ten na pomniku też z granitu ?

21


Slusarz ~Slusarz (Gość)01.02.2023 13:40

Jak się ,,uzupełnia ,, konstrukcję stalową ? I kto był wykonawca tych prac ?

32


BiPi ~BiPi (Gość)02.02.2023 06:18

Szkoda gadać na temat tej gminy

40


Rex ~Rex (Gość)01.02.2023 21:18

Ten orzeł na konstrukcji nie pasuje tam, można go było wymienić na orzeł wojskowy z czapek żołnierskich 1939 albo godło Rzeczypospolitej..... tak myślę.

80


Stachu ~Stachu (Gość)01.02.2023 18:09

Pomnik pomnikiem wszystko fajnie, a drogi od lat w opłakanym stanie w tej gminie Woli Krzysztoporskiej...

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat