Artykuły do tagu: pomnik

13 Kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 Kwietnia 1943 roku w Berlinie ujawniono informację o zbrodni Katyńskiej dokonanej przez Rosjan na Polakach. W rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele m.in. władz miasta i starostwa złożyli kwiaty przy Pomniku Katyńskim znajdującym się obok zespołu klasztornego oo. bernardynów.
Dlaczego pomnik Kopernika stoi w Piotrkowie? 
Mikołaj Kopernik - wybitny uczony, który wychował się w Toruniu, a studiował we Włoszech. Co więc jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie Polaków w historii ma wspólnego z Piotrkowem. O tym właśnie dziś opowiemy.
O wyjątkowym pomniku na piotrkowskim cmentarzu
Piotrków przez wieki był miastem wielokulturowym. Świadectwa tej historii znajdziemy w wielu miejscach w grodzie trybunalskim. Jednym z nich jest bez wątpienia stary cmentarz. I właśnie tam dziś zaglądamy.
Pomnik
Zakończyła się renowacja pomnika upamiętniającego bitwę stoczoną pod Piotrkowem w trakcie kampanii wrześniowej. Miejsce patriotycznych wspomnień znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91, tuż przy skręcie w ul. Eryka.
O wyjątkowym pomniku, którego już nie ma...
Okolice popularnych "Żaglówek" i park św. Jana Pawła II wszyscy piotrkowianie kojarzą właśnie z pomnikiem polskiego papieża. Warto jednak sobie uzmysłowić, że nieopodal tego miejsca przez lata stał zupełnie inny pomnik. I był to obiekt wyjątkowy. Dlaczego? Przeczytajcie!
Trwa renowacja pomnika
Pomnik „Bohaterom walk o Ziemię Piotrkowską” znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91. Można go zauważyć tuż przy skręcie w ul. Eryka. Modernizacja pomnika spowoduje jego szerszy społeczny odbiór i uczytelni miejsce pamięci.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik obrońców Gór Borowskich
Borowa, niewielka miejscowość koło Woli Krzysztoporskiej, położona na jednym z trzech wzniesień kompleksu Gór Borowskich (278,5 m n.p.m.). To w tym miejscu w 1939 r. doszło do tragicznych wydarzeń, które upamiętnia wznoszący się tutaj pomnik.
Symboliczny pomnik w nowej odsłonie
W styczniu zakończyła się renowacja pomnika Obrońców Gór Borowskich oraz terenu znajdującego się wokół niego. Powstały w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) w 1972 roku monument zyskał nowy blask. Poprawiły się też warunki do organizowania uroczystości upamiętniających bohaterską obronę Gór Borowskich we wrześniu 1939 r.
Odkrywamy znane i nieznane – Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi
Od wielu już lat w całej Polsce w miejsce pomników znanych rodaków ustawiane są pamiątkowe ławeczki z ich wizerunkiem. Od 1999 roku przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi można przysiąść obok poety Juliana Tuwima. Dziś zapraszamy na spacer jedną z najbardziej znanych ulic w stolicy województwa łódzkiego, a chwilę odpoczynku będzie można znaleźć na wspomnianej ławeczce.
Trwa renowacja wyjątkowego pomnika
Góry Borowskie w gminie Wola Krzysztoporska to miejsce, w którym kumuluje się historyczna pamięć regionu. W czasie II wojny światowej, w 1939 r. to tutaj rozegrała się jedna z ważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Dla uczczenia obrońców Gór Borowskich w 1972 r. odsłonięto tu pomnik ze stali. Teraz przyszedł czas na jego renowację. Zmieni się także zagospodarowanie terenu wokół.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat