W związku z 80. rocznicą Akcji Burza, pomnik w Barkowicach Mokrych odzyskuje dawny blask, teraz miejsce może stać się atrakcyjnym przystankiem na szlaku rowerowym, gdzie turyści będą mogli poznać historię partyzantów.
Dzięki naszej interwencji, udało nam się wyremontować pomnik 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Dzięki pomocy starostwa powiatowego uzyskaliśmy nową nawierzchnię w postaci kostki brukowej wokół pomnika. Nowa tablica historyczna przybliżająca dzieje 25 pp AK to wkład Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Miejscowy artysta pan Wojciech Słomka wykonał również rzeźbę partyzanta, która została zamontowana przy pomniku. Miejsce zmieni swój charakter, będzie tutaj wyznaczone miejsce na przystanek rowerowy na skrzyżowaniu dróg turystycznych. Dzięki temu będzie można się ty zatrzymać, odpocząć i poznać regionalną historię - mówi Adam Ostrowski, wiceprezes piotrkowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
O Akcji Burza możecie przeczytać tutaj
Na uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w okolicy pomnika w Barkowicach Mokrych oraz rozpoczęcia Akcji Burza w naszym regionie, zaprasza Adam Ostrowski z piotrkowskiego koła ŚZŻAK. Podczas wydarzenia zostanie przybliżony rys historyczny jednostki, odbędzie się część artystyczna, a specjalnie dla zgromadzonych gości zostanie zaprezentowana inscenizacja historyczna przedstawiająca dzieje z 1944 roku.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu na uroczystości, które odbędą się w czwartek 25 lipca. W samo południe przy pomniku w Barkowicach Mokrych będziemy wspólnie mogli uczcić pamięć 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Przypomnimy też o wprowadzeniu Akcji Burza w Inspektoracie Piotrkowskim. Planujemy część artystyczną oraz inscenizację historyczną przedstawiającą zasadzkę na Niemiecki samochód sztabowy, oraz zdobycie planów umocnień nadpilicznych przez partyzantów z oddziału "Błyskawica" - dodaje Adam Ostrowski.
Wydarzenie rozpocznie się w czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych o godzinie 12:00, po uroczystości i inscenizacji historycznej spod pomnika rusza Rajd Partyzancki "Pościgówka" do Leśnej Osady Edukacyjne w Kole.
Link do wydarzenia na stronie facebook.
Jak wyglądał pomnik przed remontem oraz krótki rys historyczny 25 pp AK możecie przeczytać tutaj.
Wydarzenie objęła patronatem Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Wśród patronów znaleźli się również: Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Juliusz Wiernicki, Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Łączny, Burmistrz Sulejowa Dorota Jankowska oraz Dyrektor IPN w Łodzi Karol Piskorski. Uroczystości organizuje ŚZŻAK Koło w Piotrkowie Trybunalskim, a współorganizatorami są Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy NwOSG, Nadleśnictwo Piotrków - Lasy Państwowe oraz Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.
Komentarze 20
24.07.2024 21:04
Szanowny -x (Gość) -u czytając twój komentarz widzę że nie jesteś zorientowany w tym o czym piszesz.Ubliżasz Panu A.Ostrowskiemu i innym,którzy poświęcają swój wolny czas i PIENIĄDZE by coś takiego zorganizować.Nie masz pojęcia ile trzeba czasu i wysiłku by uzyskać kilka złotych od jakiejś instytucji czy Urzędu ile papierów i FV. Nazywasz
Tych co to robię "nowymi kombatantami"- Oni kombatantami nie są i nie ubiegają się o to by ich tak nazywać.Są członkami zwyczajnymi ŚZŻAK- myślę że wiesz co ten skrót oznacza ?Podobna uroczystość odbyła się 7 lipca w Majkowicach a 01,09,24 będzie w Kazimierzu k/Mierzyna.No i jeszcze Ci powiem .STARY Kombatant bierze 325zł tzw.dodatku kombatanckiego miesięcznie.To co Ci ludzie robią to PATRIOTYZM. Ty też możesz zostać członkiem
ŚZŻAK o ile nie byłeś TW , KO, UB czy SB. z poważaniem J.O.
23.07.2024 20:50
Dobrze że po tylu latach można powiedzieć chwała bohaterom
23.07.2024 19:20
Będzie nasza delegacja aby złożyć kwiaty
23.07.2024 17:42
Jak widać nowych "kombatantów" ciągle nam przybywa. I co ciekawe, akurat wśród żyjących. To nic, że pozbawionych jakichkolwiek zasług własnych - bo przecież oni nawet z wystruganym patykiem po lesie nigdy nie latali, za to cholernie dumnych z tego, co dawno dawno temu (być może) z narażeniem życia robili ich dziadkowie. Robili "być może", bo faktyczny udział w zbrojnym podziemiu w sporej liczbie przypadków był raczej hipotetyczny.
I wielu z tych "nowych kombatantów" ze swojego "kombatanctwa" żyje jak u pana boga za piecem. Bo przecież żaden z polskich oficjeli nie chciałby uchodzić za "antypatriotę" i wali tym cwaniakom całe worki publicznej kasy!
Tak jak na lutowe obchody śmierci pewnego niedojdy, która złamała wszelkie zasady konspiracji! Ale dla publicznego świadectwa swojej "miłości do ojczyzny" wielu z nich gotowych jest zrobić z siebie idiotę i zapłacić każdy pieniądz - nie ze swojej przecież kasy.
23.07.2024 15:49
Pan Ostrowski robi świetną robotę dla popularyzacji lokalnej historii. Mam nadzieję, że zostanie to w przyszłości docenione. Oby więcej takich pasjonatów w różnych dziedzinach życia na na naszej piotrkowskiej ziemi.