Odkrywamy znane i nieznane - pomnik w Barkowicach Mokrych

ePiotrkowRegion Niedziela, 21 listopada 20216 1599
Stojący w Barkowicach Mokrych pomnik znajdziemy na rozwidleniu ulic Działkowej i Głównej. Postawiono go w 1994 roku na skraju pola, vis a vis przystanku. Upamiętnia on powstanie 25. Pułku Piechoty AK, którego koncentracja odbyła się w tym miejscu. To właśnie z Barkowic Mokrych w gminie Sulejów, w 1944 roku wyruszyła grupa żołnierzy, by stawić czoła niemieckim okupantom, a wśród maszerujących byli także nieliczni żołnierze radzieccy.
fot.: K. Żołądek

Historia 25. Pułku Piechoty AK nie jest długa, bo wedle źródeł historycznych sformowanie oddziału miało miejsce 15 lipca 1944 roku, a rozformowanie i rozproszenie na mniejsze grupy datowane jest kilka miesięcy później, na 9 listopada, co oznaczało koniec jego działań wojennych. Jednak w tym czasie żołnierze 25 PP AK stoczyli niejeden bój i potyczkę z nieprzyjacielem. Niejednokrotnie siły niemieckie były nieporównywalnie większe, a do tego dysponowały podczas udokumentowanych starć czołgami, ciężkim sprzętem i niejednokrotnie były wspomagane również z powietrza. Atutem polskich żołnierzy była z kolei dobra znajomość terenów, zwłaszcza leśnych, oraz wyszkolenie i taktyka, dzięki czemu udawało się w porę wycofać. Według źródeł, pułk liczył w szczytowym momencie ponad 1200 osób. Po stronie nieprzyjaciela odnotował w czasie kilku miesięcy działalności ponad 1000 zabitych i 400 rannych, wziął także 30 jeńców. Straty własne oddziału to z pewnością 120 zabitych i co najmniej 240 rannych (takie dane udało się ustalić w źródłach historycznych).

 

Żołnierzy 25 PP AK upamiętniono nie tylko w Barkowicach Mokrych. Ich walki upamiętnia obelisk znajdujący się na jednym ze wzniesień między Końskimi a Sielpią Wielką w województwie świętokrzyskim, a od 1984 r. także pomnik, który odsłonięto w miejscowości Żdżary w powiecie opoczyńskim. To nie jedyne formy upamiętnienia pułku, bo 18 czerwca 2010 roku imię 25 PP AK nadano także ówczesnemu gimnazjum w Żarnowie. Była to wtedy jedyna szkoła nosząca imię 25 PP AK, a podczas uroczystości nadania szkole imienia, władzom placówki wręczono sztandar. Ufundowany przez sponsorów, a wręczony osobiście przez byłych dowódców pułku - gen. Stanisława Karlińskiego pseud. „Burza” i gen. Aleksandra Arkuszyńskiego pseud. „Maj”.

 

Pomnik, który można zauważyć jadąc w stronę portów „U Bosmana” i „Na Cyplu”, składa się z prostokątnego cokołu, na którym ustawiono niewysokie, złączone ze sobą skośne ścianki z przymocowanymi do nich tablicami. Po lewej stronie ułożono je w formie krzyża, a poszczególne elementy zawierają numer pułku, symbol orła, jaki wówczas zdobił żołnierskie mundury, oraz symbol Polski Walczącej. Po prawej stronie umieszczono tablicę z napisem:

 

Stąd 24 lipca 1944 r. rozpoczął swój chlubny szlak bojowy 25 PP AK znaczony dziesiątkami walk z niemieckim najeźdźcą.
Żołnierze Armii Krajowej
Barkowice Mokre
1994

 

fot.: K. Żołądek

 

Wokół pomnika zamontowano niewysokie ogrodzenie, a obok niego ustawiono trzy maszty flagowe. Znajduje się tu także tabliczka kierunkowa niebieskiego pieszego szlaku turystycznego, zwanego Szlakiem Rzeki Pilicy. Liczy on 121 km długości i z Barkowic Mokrych prowadzi ścieżkami leśnymi przez południowo-wschodnią granicę Rezerwatu „Lubiaszów”, a dalej kieruje się w stronę Bronisławowa. Jednak szlak sam w sobie jest na tyle ciekawy, że zasługuje na osobny artykuł.
Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mieszkaniec Regionu ~Mieszkaniec Regionu (Gość)24.11.2021 08:03

Brawo, bardzo dobra ramówka, wi3cej takich artykułów o Regionie!

30


Badacz przeszłości ~Badacz przeszłości (Gość)22.11.2021 15:38

Brawo!!!! Więcej tego rodzaju artykułów i informacji popularyzujących historię regionu i Kraju oraz region, jako taki. Jeszcze, Autor(?)Autorka mógł napisać, że Izba Pamięci tego partyzanckiego oddziału jest w P-ie Tryb. przy lotnisku aeroklubu piotrkowskiego. Dziękuję stronie i Autorowi. Może cykl z fotkami zrobicie o pomnikach i miejscach pamięci w piotrkowskim grodzie i w powiecie Piotrkowskiej ziemi. Będzie ich bardzo dużo, więc jest to, nie do wyczerpania temat. Zachęcam, dziękuję i gratuluję.

60


Kazik ~Kazik (Gość)21.11.2021 11:14

To żadne oddziały AK a partyzanci dobrze zorganizowani tu był spory oddział z opowieści wiem ,ze gdy partyzanci ćwiczyli w lasach Niemcy mieszkali we wsi kopano okopy bo obawiali się nadejścia wojsk polskich i radzieckich.
Było tak ,że przebrani partyzanci za Niemców wizytowali prace przy okopach a ci im oddawali honory.
To ten oddział rozpracował Niemców wiec sprawnie z nimi poszło bo partyzanci wiedzieli gdzie co dokładnie jest i jakie umocnienia

22


turysta ~turysta (Gość)21.11.2021 10:01

Wstrzomsajomca budowla. Na miarę egipskich piramid... W niczym nie umniejszając zasług żołnierzy AK.

34


Mhm ~Mhm (Gość)21.11.2021 07:30

Po stronie nieprzyjaciela odnotował w czasie kilku miesięcy działalności ponad 1000 zabitych i 400 rannych, wziął także 30 jeńców.
To poproszę jakieś źródła tych informacji, bo napisać to ja mogę, że 25 pułk zabił 300000 niemców.

35


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat