Dziś w Gorzkowicach, na uboczu od głównych zabudowań wznosi się niewielki kopiec. To pamiątka po dawnych właścicielach, którzy rozpoczęli tu budowę zamku typu palazzo in fortezza, czyli pałacu otoczonego murami, mającymi chronić dworzan przed najeźdźcami. Budowli nie udało się ukończyć, a szkoda, bo mogłaby dziś stanowić jedną z największych atrakcji regionu.
Choć zapisał się na kartach historii Piotrkowa Trybunalskiego, to dziś niestety niewiele po nim zostało. Stadion, o którym mowa, powstał z rozmachem. Odbyły się na nim centralne uroczystości pamiętnych dożynek w 1979 roku, swoje mecze rozgrywała na nim drużyna Piotrcovii i kadry narodowej, a poza tym startowali stąd i lądowali najlepsi na świecie piloci śmigłowców... Dziś kilka słów o dawnym stadionie XXXV-lecia.
Coraz cieplejsze weekendy sprzyjają spotkaniom przy grillu, a w polskiej tradycji z pieczoną kiełbaską idzie zazwyczaj piwo. W Piotrkowie tradycje piwowarskie są liczone od 1487 roku, a od 2015 roku działa tu Muzeum Piwowarstwa, które dziś proponujemy odkryć na nowo.
Amatorzy jazdy konnej mają sporo miejsc w okolicach Piotrkowa, gdzie mogą do woli oddawać się swojej pasji. W województwie łódzkim jest kilka ośrodków organizujących zawody hippiczne, można naliczyć około 200 stajni. Właśnie z myślą o miłośników jazdy w siodle na terenie województwa łódzkiego powstał przed kilkoma laty turystyczny szlak konny. Liczy sobie blisko 2500 kilometrów, co czyni go najdłuższą taką trasą w Europie.
Rzeka Wolbórka przepływająca przez Czarnocin i jego okolice przyciągała mieszkańców od dawna. Wypoczynek nad wodą stał się jeszcze bardziej atrakcyjny od momentu utworzenia zalewu, na który składają się dwa zbiorniki retencyjne, zasilane wodami wspomnianej rzeki.
W czasach zimnej wojny i okresu komunizmu powstało wiele budowli, które miały chronić mieszkańców przed atomową apokalipsą. Do dziś ostało się w Piotrkowie wiele z nich. Schrony znajdują się w podziemiach wielu bloków i instytucji. I obecnie stanowią raczej ciekawostkę niż realne zabezpieczenie przed wojną atomową.
Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie mieszkańcy Polski mają z Bełchatowem jest znajdująca się nieopodal miasta kopalnia. Wyrobisko na przestrzeni lat rozrosło się tak bardzo, że obecnie jest już widoczne z kosmosu i dorobiło się określenia „największej dziury w ziemi”, jaką można obserwować w naszym kraju. Dziś nieco więcej na temat tego właśnie miejsca.
Znajdujący się nieopodal torów pomnik stanął „na budkach” w 1965 roku. Upamiętnia rozstrzelanych przez hitlerowców partyzantów i mieszkańców Piotrkowa. Pamiętnej egzekucji dokonano 12 lutego 1944 r. o godz. 9.00 na nasypie kolejowym.
Zwracający z daleka uwagę dwiema wieżami kościół pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie powstawał na przestrzeni 66 lat. Podobnie jak klasztor w Sulejowie, pełnił także funkcje obronne. Dziś stanowi ważną część historycznego dziedzictwa regionu, związaną z zakonem Norbertanów.
Wykonane z kamienia i metalu stada stanowią już od ponad dwudziestu lat element krajobrazu miasta. Wzbogacają przestrzeń, urozmaicają teren, a często też zastanawiają. Skąd wzięły się w Piotrkowie? Dziś odkrywamy ich historię.