TERAZ14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik obrońców Gór Borowskich

K.Żołądek
Krzysztof Żołądek niedz., 27 sierpnia 2023 08:39
Borowa, niewielka miejscowość koło Woli Krzysztoporskiej, położona na jednym z trzech wzniesień kompleksu Gór Borowskich (278,5 m n.p.m.). To w tym miejscu w 1939 r. doszło do tragicznych wydarzeń, które upamiętnia wznoszący się tutaj pomnik.
Zdjęcie
Autor: fot. K. Żołądek

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Monument ma przypominać o bitwie w obronie Gór Borowskich, w której odnotowano ponad sześciuset poległych, rannych i zaginionych. Byli to żołnierze z 2 pułku piechoty Legionów, III dywizjonu 2 pułku artylerii lekkiej Legionów, 7 batalionu karabinów maszynowych, improwizowanego batalionu kpt. Eustachiusza Marszałka, 11 batalionu strzelców, 2 batalionu czołgów lekkich i elementów 146 pułku piechoty. Nierówna to była walka, a siły wroga były przeważające w tym starciu. Było to wydarzenie wspominane na niejednej lekcji historii, a wymieniane na równi często, jak obrona Westerplatte, czy starcia z Mokrej, Mławy, Wizny czy Bzury.

 

Aby upamiętnić poległych postanowiono postawić w miejscu walk pomnik. Do realizacji pomysłu mieli przystąpić oficerowie 2 pułku piechoty Legionów – płk Ludwik Czyżewski i mjr Tadeusz Żelazowski. Pierwotna koncepcja mówiła o pomniku w formie obelisku, który wzorowany miał być na pomniku 21 pułku piechoty Dzieci Warszawy, wzniesionego w 1967 r. na Grochowie. Realizacja rozpoczęła się w połowie 1969 roku, kiedy to pomysłodawcy pomnika spotkali się w miejscu jego budowy. Za wykonanie odpowiedzialni byli plastyk Adam Piątek oraz pracownicy piotrkowskiej „Piomy” – Jan Grzybowski i Jan Kowalczyk.

 

Odsłonięcia pomnika dokonano 3 września 1972 r., a w uroczystości wzięło udział kilka tysięcy osób. Wśród nich byli m.in. kombatanci, rodziny żołnierzy, lokalne władze i liczni mieszkańcy. Do dziś w każdą pierwszą niedzielę września pod pomnikiem na Górach Borowskich odbywają się oficjalne uroczystości z mszą polową, podczas których kultywowana jest pamięć o dawnych wydarzeniach i bohaterach. Całość kończy Apel Poległych.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 20

    ~prawdziwy patriota (gość)

    28.08.2023 22:00

    To czy będzie wiec polityczny na Górach Borowskich w dniu 3 września zależy tylko i wyłącznie od organizatora
    / niestety obecny ma wydmuszki /.


    ~goœć_ (gość)

    28.08.2023 08:31

    Gmina nie dba o to miejsce a muszą mieszkańcy i organizacje społeczne - gdzie flaga Polski? Taki element jest obowiązkowy w takim miejscu.



    ~Mariusz Półrolnik (gość)

    28.08.2023 07:15

    Nie życzę sobie tego "biznesmena" z Woli Rokszyckiej który zwie się wójtem. Ten pomnik jest dla poległych osób, które walczyły za Polskę za polską ziemię. A ten pseudo biznesmen chętnie się jej pozbywa pod magazyny. Za chwilę Polakom zostaną ulice.



    ~uczestnik (gość)

    27.08.2023 22:04

    Nie życzymy sobie wieców politycznych w pierwszą niedzielę września na uroczystościach upamiętniających pamięć poległych tam żołnierzy



    ~Starywiarus (gość)

    27.08.2023 09:51

    A za lotniskiem pomnik polskich bohaterów września jak jest zaniedbany tak nadal jest. I to pierwszej bitwy pancernej w 2 wojnie światowej. Rok temu pomnik ten i otoczenie zostały w miarę odnowione i uporządkowane. A za lotniskiem pomnik polskich bohaterów września jak stoi zaniedbany, tak stoi. Tak na marginesie kto urzędowo i społecznie odpowiada za stan pomników w każdym miejscu Polski? Jest od tego urząd czy instytucja i nie wywiązuje się chyba z obowiązków należycie? Trochę po Polsce się włóczę i widzę w jakim są stanie. Gdzie młodzież, organizacje społeczne, sportowe, harcerskie, kombatanckie i POLITYCZNE?



    reklama

    Dla Ciebie

    14°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio