TERAZ7°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Dlaczego pomnik Kopernika stoi w Piotrkowie? 

K.Rudzki
Krzysztof Rudzki niedz., 28 stycznia 2024 07:44
Mikołaj Kopernik - wybitny uczony, który wychował się w Toruniu, a studiował we Włoszech. Co więc jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie Polaków w historii ma wspólnego z Piotrkowem. O tym właśnie dziś opowiemy.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

O zasługach i zdolnościach Mikołaja Kopernika można byłoby pisać bardzo wiele. My skupimy się jednak, na jego historii związanej z Piotrkowem, która równocześnie pokaże, jak światłym był naukowcem. 

 Niektórym wydaje się, że pomnik Mikołaja Kopernika stoi w Piotrkowie, dlatego, że mamy w naszym mieście planetarium, które znajduje się w budynku I LO. Pojawiają się także pomysły, że Kopernik patrzy po prostu na aleje swojego imienia. To jednak nie do końca prawda. Mikołaj Kopernik był osobiście w Piotrkowie, a jego wizyta była niezwykle ważna i miała związek z naukową działalnością. Warto jednak zaznaczyć, że nie bywał tutaj z powodu swoich astronomicznych dokonań związanych z kosmosem - opowiada Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej. 

Trzeba bowiem pamiętać, że Kopernik był człowiekiem nauki i nie ograniczał się wyłącznie do badań związanych z ziemią i kosmosem.

Kopernik pojawił się w nowo wybudowanym i ledwo oddanym do użytku Zamku Królewskim Zygmunta Starego. Na spotkaniu z królem, w czasie jednej z rad możnowładczych, przedstawiał powody, dla których ludzie w Polsce zaczynają używać monet fałszowanych przez Brandenburczyków. Kopernik sformułował takie prawo, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. To znaczy, że kiedy trafia do nas pieniądz, który jest coś warty, np. w czasach dzisiejszych dolar czy euro, to go nie wydajemy, tylko chowamy. Natomiast w codziennym obiegu używamy, tego co jest gorsze i nie zachowa swojej wartości. Dziś mamy z tym do czynienia np. w związku z inflacją. Warto więc pamiętać, że Kopernik o tych prawach opowiadał królowi właśnie w Piotrkowie - wskazywał Błażej Cecota. 

Sam pomnik przed I LO pojawił się w 1973 roku, w czasie gdy obchodziliśmy Rok Kopernikowski. Więcej o historii powstania samego pomnika piszemy TUTAJ


O wyjątkowych postaciach w historii Piotrkowa, niezwykłych miejscach i ciekawostkach związanych z grodem trybunalskim możecie posłuchać w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która emitowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 na antenie radia Strefa FM. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji wysłuchać tych audycji, to można je znaleźć także w formie podcastów na stronie strefa.fm - TUTAJ.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 8

    ~go?ć_gość (gość)

    01.02.2024 14:48

    Kopernik nie stoi tylko siedzi ????????????


    ~Tewu (gość)

    28.01.2024 19:36

    A co wspólnego z Piotrkowem miał JP II ?
    Nic, kompletnie nic a stoi sobie przy ul.Slowackiego.
    Sorry. Piotrkowskie ZOMO zabezpieczało wszystkie jego wizyty.



    ~Pamiętam (gość)

    28.01.2024 13:13

    Stoi w Piotrkowie, bo tu była odlewnia FMGPioma, która mogla ten pomnik odlać. Pamietam jak znierali wtedy zlom kolorowy w szkolach, na ten pomnik.


    ~ex piotrkowiak (gość)

    28.01.2024 11:31

    a o planetarium i prof. Zbigniewie Solarzu ani słowa.



    ~gian (gość)

    28.01.2024 10:58

    A czy Pamiętacie że Mikołaj Kopernik był księdzem?



    reklama

    Dla Ciebie

    7°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio