"Niepodległość jest dobrem kosztownym"

Urząd Gminy Wola Krzysztoporska Poniedziałek, 04 września 202318
Walkę o Ojczyznę okupili krwią, ale pamięć o nich nigdy nie zaginie. Co roku udowadniają to wszyscy, którzy pojawiają się na Górach Borowskich, by uczcić obrońców poległych tu w 1939 r.

Ładuję galerię...

Po raz kolejny, 3 września 2023 r. setki mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska, a także zaproszeni goście przybyli do Borowej, by oddać hołd bohaterom. Do żołnierzy, kombatantów, strażaków, harcerzy, zaproszonych gości – parlamentarzystów, samorządowców i wszystkich uczestników uroczystości na Górach Borowskich zwrócił się gospodarz terenu, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, wspominając odległą, ale jakże dziś aktualną historię.

Mimo bezprawnej agresji i tragicznej sytuacji nie złamano ducha polskości. Polacy bohatersko stanęli do obrony i walki z najeźdźcą. Tak jak w wielu miejscach całego kraju między innymi również tu, na Górach Borowskich stanął żołnierz polski II Pułku Piechoty Legionów na czele z generałem Ludwikiem Czyżewskim przeciwko miażdżącej przewadze najeźdźcy. Żołnierz wychowany w duchu najwyższych wartości – Bóg, Honor, Ojczyzna! I nie pozwolił sobie wyrwać własnej tożsamości i godności, oddając własne życie i przeciwstawiając się fali barbarzyństwa zalewającej wówczas Europę. Dzisiaj jest to powód do ogromnej chwały i dumy Polaków. W czasie walk wrześniowych II Pułk Piechoty Legionów stracił 663 żołnierzy, w tym 16 oficerów, 67 chorążych i podchorążych oraz 580 szeregowych – przypominał wydarzenia 1939 r. wójt Roman Drozdek.

Wójt Woli Krzysztoporskiej nawiązał także do współczesności. 

Demokracja, którą dzisiaj posiadamy, to wielkie dobro okupione krwią i ofiarą bohaterów Września’39. Jednak historia lubi się powtarzać. Dziś z przerażeniem patrzymy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, gdzie toczy się wojna. Wydarzenia te muszą uświadomić nam wszystkim, z jakim zagrożeniem militarnym dla Polski mamy dziś do czynienia. Ten fakt powoduje, że inaczej musimy patrzeć na karty historii. Widząc zagrożenia, nie możemy tracić czujności, a przez to umiejętności w rozpoznawaniu zła, nie możemy uciekać się do bezczynności, bo taką postawą nie obronimy tego, co ofiarowali nam żołnierze Września’39, co ofiarowali nam bohaterowie Gór Borowskich. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas nie tylko kolejną lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją mobilizacji i lekcją gotowości kontynuowania walki o wolność i niepodległość, jaką podjęli obrońcy Gór Borowskich. Bowiem, jak uczył nas Józef Piłsudski, niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. Trzeba dzisiaj ten koszt ponieść w imię naszych dzieci, w imię naszej przyszłości, dla której to my musimy zagwarantować wolność i niepodległość – mówił Roman Drozdek.

Pod pomnikiem odprawiona została msza święta polowa w intencji poległych. Odczytany został też apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów. Wzorem lat ubiegłych wręczona została także „Rogatywka ppor. Apoloniusza Zawilskiego”. W tym roku kapituła doceniła za kultywowanie historii i tradycji oręża polskiego oraz propagowanie wartości patriotycznych przewodniczącą Rady Gminy Wola Krzysztoporska Małgorzatę Gniewaszewską. 

 

Uroczystości wrześniowe zorganizowali wspólnie wójt gminy Roman Drozdek z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Woli Krzysztoporskiej. W obchody włączyły się także: KGW Borowa, które przygotowało dla przybyłych słodki poczęstunek i KGW Blizin, które częstowało przybyłych pyszną grochówką.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zniesmaczony ~zniesmaczony (Gość)05.09.2023 21:41

Totalnej opozycji nie przeszkadzało jak Niemcy odznaczali Donalda Tuska (za ich wspieranie). To jest brak szacunku dla zamordowanych milionów Polaków podczas II Wojny Światowej.

34


patriota ~patriota (Gość)05.09.2023 07:34

Piękne przemówienie Wójta Gratulacje

51


politolog ~politolog (Gość)05.09.2023 23:24

Aby Polska była Polską.

33


Patriotka ~Patriotka (Gość)05.09.2023 23:14

Ja byłam tam i modliłam się za poległych

40


do patrioty ~do patrioty (Gość)05.09.2023 10:43

Ja pojechałam się tam pomodlić za poległych, oddać im hołd i szacunek. Tobie proponuję to samo. Uważam, że w pierwszych rzędach powinni zasiadać tam kombatanci a nie politycy. Przemówienia natomiast są jedynie częścią kampanii wyborczej i nie powinno być tam miejsca na tego typu praktyki.

72


suweren ~suweren (Gość)05.09.2023 13:01

Ci z totalnej opozycji nie są patriotami. Oni działają na szkodę Polski i Polaków. Zapamiętajmy to w dniu wyborów 15 października 2023 roku.

45


ja ~ja (Gość)04.09.2023 22:53

I dlatego nie wolno oddawać Ojczyzny w ręce szaleńców!

62


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat