W Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się prelekcja o obronie "Szosy Piotrkowskiej" i Piotrkowa we wrześniu 1939 roku. Jak podkreślają historycy bitwa, która odbyła się 5-6 IX 1939 roku skrywa wiele ciekawostek i nieznanych faktów. Wydarzenie odbędzie się już w sobotę 14 września o godzinie 13. Wstęp wolny.
Na Cmentarzu Legionów Polskich w „Polskim Lasku” w Kostiuchnówce odbyła się uroczystość upamiętniająca polskich legionistów, którzy polegli w 1916 roku w walce z Rosjanami podczas I wojny światowej.
W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.
Zakończyła się renowacja pomnika upamiętniającego bitwę stoczoną pod Piotrkowem w trakcie kampanii wrześniowej. Miejsce patriotycznych wspomnień znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91, tuż przy skręcie w ul. Eryka.
Walkę o Ojczyznę okupili krwią, ale pamięć o nich nigdy nie zaginie. Co roku udowadniają to wszyscy, którzy pojawiają się na Górach Borowskich, by uczcić obrońców poległych tu w 1939 r.
Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie w ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w 103. Rocznicę Bitwy Warszawskiej zaplanowały na terenie całego kraju blisko 70 pikników wojskowych pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. Na liście miejscowości jest między innymi Kamieńsk w powiecie radomszczańskim, a organizatorzy zapowiadają, że na wszystkich miłośników wojska będą czekały tu liczne atrakcje.
Już w najbliższą niedzielę w Mzurkach o godz. 13 rozpocznie się druga część Rodzinnego Pikniku Folklorystycznego pn. „Folklor Znajdzie Cię Wszędzie”. Podczas pikniku wystąpią kapele ludowe oraz odbędzie się "Bitwa Regionów".
18 maja 1944 roku wojska alianckie zdobyły wzgórze Monte Cassino. Duży udział w zdobyciu niemieckiej fortecy mieli Polacy. Byli tam także piotrkowianie. W kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy opowiadamy historię jednego z nich.
6. września 1939 roku 76 pułk piechoty wchodzący w skład 29 dywizji Armii Prusy, stoczył nierówny bój z dużo liczniejszym i uzbrojonym po zęby przeciwnikiem w okolicach Milejowa. Jak informuje Wójt Gminy Rozprza, prace nad renowacją cmentarza wojennego w Milejowie, gdzie spoczywają polscy żołnierze, dobiegły końca.
W Czarnocinie powstał mural poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Dzieło zostało namalowane w samym centrum miejscowości, na budynku Ochotniczej Staży Pożarnej w Czarnocinie.