Będzie renowacja wyjątkowego pomnika

Piątek, 15 lipca 202210
Polskie Termopile - tak historycy nazywają bitwę pod Górą Borowską, która rozegrała się w pierwszych dnia września 1939 roku. Była to jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej i kluczowy punkt obrony Wojska Polskiego w pierwszych dniach hitlerowskiej ofensywy.

Ładuję galerię...

Na miejscu bitwy stoi pomnik, który upamiętnia poległych tam żołnierzy. Co roku, w pierwszą niedzielę września, odbywają się tam uroczystości przypomina wydarzenia z 1939 roku. 

Pomnik powstał w 1972 roku i jest już dotknięty zębem czasu. Z tego względu władze gminy Wola Krzysztoporska (na terenie której znajduje się Borowska Góra - red.) zdecydowały się na jego renowację. 

Myślę, że to miejsce bliskie sercu nie tylko mieszkańcom całej gminy, ale także całego regionu. Mówimy o wzgórzu, na którym toczyły się bardzo zacięte walki. Tam walczyło zgrupowanie 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem Ludwika Czyżewskiego. Zginęło w nich około 800 żołnierzy. Pomimo dwunastokrotnej przewagi liczebnej wroga, polscy żołnierze dzielnie bronili tego strategicznego miejsca - przypomina Mieczysław Warszada, zastępca wójta gminy Wola Krzysztoporska. 

Teraz pomnik ma zostać zrewitalizowany, a przeprowadzone prace nie naruszą wizji artystycznej tego obiektu. 

Nie będziemy ingerować w konstrukcję pomnika, ale chcemy, aby to miejsce pamięci zyskało nowy blask. Planujemy, aby renowację zakończyć jeszcze przed tegorocznymi wrześniowymi uroczystościami. Jesteśmy optymistami, ale równocześnie zdajemy sobie sprawę z sytuacji na rynku budowlanym. Jeśli do września nie uda się tych prac wykonać, to będziemy musieli zrobić je później - podsumowuje Mieczysław Warszada. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)19.07.2022 00:22

Żołnierzy, którzy tam polegli w 1939 roku było konkretnie 663 nie około 800. 137 osób to nie jest subtelna różnica, więc jak się nie zna konkretów to lepiej się nie wypowiadać, bo można się tylko skompromitować

41


Bukowa ~Bukowa (Gość)15.07.2022 09:54

Czy tam powiabyc kopalnia piasku? to jest pogarda dla tych którzy tam odali życie za Ojczyzne

42


Jurpiog ~Jurpiog (Gość)16.07.2022 08:21

Pochwalam decyzję restauracji pomnika, oby udanie. Wieczna chwała bohaterom.

81


wiesniak ~wiesniak (Gość)15.07.2022 09:55

Ciekawe czy wiecie ze w latach 50 na Borowej byla szkola szybowcowa LPZ.Latano tam z gum.

81


Kalingrad ~Kalingrad (Gość)15.07.2022 12:22

Rewitalizacja czyli co wytniemy wszystko wokół i położą tak 100m2 kostki do około

44


patriota ~patriota (Gość)15.07.2022 09:29

Cześć i chwała polskim bohaterom ! Stanowcze nie dla wciągania Polaków do wojny i niszczenia ekonomicznego kraju ! Wojna to zło stymulowane przez złych ludzi.

183


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat