Advertisement

Artykuły do tagu: wojna

Pamiętali o pomordowanych
Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego spotkali się w piątek (24.06.2022) nieopodal wsi Pieńki Karlińskie (gm. Moszczenica), by uczcić pamięć zamordowanych 78 lat temu przez okupanta hitlerowskiego. Z okazji rocznicy odprawiono też mszę świętą polową, obok pomnika upamiętniającego tamte tragiczne wydarzenia.
Odkrywamy znane i nieznane - Piotrkowskie schrony
W czasach zimnej wojny i okresu komunizmu powstało wiele budowli, które miały chronić mieszkańców przed atomową apokalipsą. Do dziś ostało się w Piotrkowie wiele z nich. Schrony znajdują się w podziemiach wielu bloków i instytucji. I obecnie stanowią raczej ciekawostkę niż realne zabezpieczenie przed wojną atomową.
Zbiórka na terenówkę dla ukraińskiego wojska
Zbiórkę na samochód terenowy dla Ukraińskich Sił Zbrojnych zorganizowało Stowarzyszenie S12 Natychmiast. Walczący o wolność żołnierze potrzebują pojazdów z napędem na cztery koła. Przedstawiciele stowarzyszenia zbierają pieniądze na zakup takiego auta.
Chcesz pomóc uchodźcom? Weź udział w Forum
Organizacje, które zajmują się pomocom uchodźcom z Ukrainą i chcą nadal nieść im wsparcie, mogą wziąć udział w Forum Organizacji Pozarządowych, które rozpocznie się w piątek (01.04.2022) o 15.00 w piotrkowskim Starostwie Powiatowym. W czasie spotkania będzie można m.in. wymienić pomysły dotyczące przyszłych działań na rzecz obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną.
Rosyjski dyskont w Piotrkowie. Co myślą mieszkańcy?
Sklepy Mere to jedna z największych rosyjskich sieci dyskontów. Od lat pod szyldem Svetofor działa m.in. w Chinach czy Kazachstanie. Od niedawna po towary prosto z palet mogą sięgać również mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego. Okazuje się, że nie wszyscy mają jednak świadomość tego, że kapitał przedsiębiorstwa pochodzi właśnie z Rosji. Zdaniem naszych rozmówców, mieszkańców miasta, na polskim rynku nie powinno być miejsca dla takich firm.
Powiat piotrkowski pomaga Ukrainie
Odkąd 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska przekroczyły granicę i zaatakowały Ukrainę, jej mieszkańcy żyją w ciągłym strachu. W obliczu działań wojennych bezbronni ludzie ukrywają się przed pociskami i rakietami w schronach, piwnicach, w metrze. Z dnia na dzień sytuacja staje się coraz gorsza i bardziej groźna, giną setki cywilów. Na miejscu niezbędna jest natychmiastowa pomoc humanitarna. Wielu Ukraińców wybrało ucieczkę do Polski, są to głównie kobiety i dzieci. Na ich twarzach maluje się zmęczenie, cierpienie i strach. W całym kraju, również i w regionie łódzkim organizowane są zbiórki i akcje, które mają pomóc naszym sąsiadom.
Pomogą w tłumaczeniach z ukraińskiego
Kolejna pomoc dla piotrkowian, którzy zaangażowali się w działania na rzecz osób narodowości ukraińskiej. Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego pomaga w tłumaczeniach z języka ukraińskiego.
02.03.2022 07:48
Równe apeluje o pomoc
Równe - miasto partnerskie Piotrkowa Trybunalskiego - apeluje o pomoc. Władze Równego zwróciły się do władz miast partnerskich z prośbą o zbiórkę darów, które są aktualnie najbardziej potrzebne.
Działająca przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie Trybunalskim fundacja Porta Vitae na co dzień wspiera obywateli Ukrainy. Wśród nich są mężczyźni, którzy decydują się powrócić do swojej ojczyzny, by walczyć o jej wolność i niepodległość. Udało nam się porozmawiać z Valerim, który podjął tę trudną decyzję, jego żoną oraz prezesem Porta Vitae.
Uciekły z Ukrainy, schronienie znalazły w Wolborzu
Pani Alina i jej sześcioletnia córeczka Anastazja uciekły z opanowanej wojną Ukrainy. Obie przebyły długą drogę z Łucka do Wolborza. Część ich rodziny została na wschodzie, by bronić swojej ojczyzny.
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat