Wojna ponoć nie sprzyja miłości, ale czy na pewno? Skoro może przenosić góry, to i militarna zawierucha jej niestraszna. Takie można mieć wrażenie sięgając po jedną z dzisiejszych propozycji. Obok powieści obyczajowej mamy też kryminał i wznowienie trylogii Izabeli Janiszewskiej. Okładki są nowe, ale treść… nadal zaskakuje, a zakończenie nie jest takie, jakiego można się było spodziewać. Ale po kolei...
W czwartek (05.09.2024) punktualnie o godzinie 9:00 w Piotrkowie zawyły syreny alarmowe, to w związku z 85. rocznicą bitwy o Szosę Piotrkowską. Tradycyjnie przy pomniku nieznanego żołnierza odbyła się uroczystość upamiętniająca walkę z 4–6 września 1939 roku.
4 września 2024 roku mieszkańcy Sulejowa oddadzą hołd wszystkim, którzy zginęli podczas bombardowania miasta w 1939 roku. Każda z zabitych przez Niemców ofiar to osobna karta bestialsko przerwanej historii. Hitlerowcy nie tylko pozbawili życia kilkaset osób, ale także zrównali miasto z ziemią. Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa oraz Rafał Kulbat, przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie zachęcają wszystkich mieszkańców gminy do upamiętnienia ofiar tej tragedii.
1 września 1939 roku rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojna światowa. W tym symbolicznym dniu przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie.
Już w najbliższą niedzielę (01.09.2024) obchodzić będziemy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wójt i Rada Gminy Wola Krzysztoporska oraz Gminny Ośrodek Kultury mają zaszczyt zaprosić na uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy ze zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego.
W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.
Piotrkowscy wolontariusze po raz kolejny włączają się w pomoc ukraińskim żołnierzom. Już po raz kolejny w mieście prowadzona jest zbiórka niedopalonych świec. Z tych pozostałości powstaną świece okopowe.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Nie tylko Norymberga… Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Po 83 latach pomordowani w moszczenickim lesie zostali oficjalnie pochowani podczas państwowego pogrzebu. Na Cmentarzu Parafialnym w Moszczenicy spoczęło 25 ofiar zamordowanych przez niemieckich zbrodniarzy w trakcie drugiej wojny światowej.
W tym roku obchodzić będziemy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej i bitwy o Góry Borowskie. Na uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy ze zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego zapraszamy już w najbliższą niedzielę.