Advertisement

Artykuły do tagu: Historia

Odkrywamy znane i nieznane - Kopiec w Gorzkowicach
Dziś w Gorzkowicach, na uboczu od głównych zabudowań wznosi się niewielki kopiec. To pamiątka po dawnych właścicielach, którzy rozpoczęli tu budowę zamku typu palazzo in fortezza, czyli pałacu otoczonego murami, mającymi chronić dworzan przed najeźdźcami. Budowli nie udało się ukończyć, a szkoda, bo mogłaby dziś stanowić jedną z największych atrakcji regionu.
Odkrywamy znane i nieznane - Dawny stadion Piotrcovii
Choć zapisał się na kartach historii Piotrkowa Trybunalskiego, to dziś niestety niewiele po nim zostało. Stadion, o którym mowa, powstał z rozmachem. Odbyły się na nim centralne uroczystości pamiętnych dożynek w 1979 roku, swoje mecze rozgrywała na nim drużyna Piotrcovii i kadry narodowej, a poza tym startowali stąd i lądowali najlepsi na świecie piloci śmigłowców... Dziś kilka słów o dawnym stadionie XXXV-lecia.
Archiwiści zapraszają na swoje święto
"Z historią przez wieki" - to hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Piotrkowscy archiwiści zapraszają do wspólnego świętowania. Tym razem będą mówić m.in. o... pieniądzach!
Ukraińskie ślady na ziemi piotrkowskiej
W parku im. św. Jana Pawła II (przy ul. J. Słowackiego) w Piotrkowie Trybunalskim pojawiła się nowa ekspozycja archiwalna. Wystawa pt. „Ukraińskie ślady na ziemi piotrkowskiej. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim” (Українські сліди на пйотрковській землі Документи Державного архіву в Пйотркові Трибунальському), opracowana została w wyniku współpracy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i piotrkowskiego Urzędu Miasta.
Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa
Na parkanie piotrkowskiego Muzeum przy ul. Zamkowej prezentowana jest okolicznościowa wystawa pt. "Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa". Na sześciu planszach zaprezentowane zostały postacie i wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Co z pomnikiem żołnierza w sowieckim mundurze?
Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
Wielkie otwarcie po rekonstrukcji
Już 22 kwietnia będzie można podziwiać oddane po częściowej rekonstrukcji średniowieczne grodzisko w Tumie w powiecie łęczyckim. Projekt pt. „Tum – Perła Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej”, tworzony we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Inwestycja kosztowała blisko 12 mln zł.
Odkrywamy znane i nieznane - Schron bojowy w Rozprzy
W czasie działań wojennych w 1939 roku linia obrony Piotrkowa i Łodzi została wzmocniona bunkrami, a jeden z nich znajduje się w Rozprzy. To tzw. schron tradytorowy dwustronny, wyposażony w strzelnice na dwa ciężkie karabiny maszynowe.
Ernestyna Rose sufrażystka z Piotrkowa Trybunalskiego
Zapomniana w kraju swego urodzenia, znana i pamiętana dziś w Stanach Zjednoczonych jedna z czołowych sufrażystek XIX w. Ernestine Rose urodziła się 13 stycznia 1810 roku w Piotrkowie Trybunalskim, w rodzinie ortodoksyjnego rabina. W Polsce nosiła nazwisko Ernestyna Luiza Süsmond Potowska – najprawdopodobniej jednak pierwotnie jej imiona brzmiały inaczej, o czym jednak brak potwierdzonych informacji. Postać tej nietuzinkowej kobiety przypomina w swoim artykule historyk dr Daniel Warzocha.
Odkrywamy znane i nieznane - Dawny piotrkowski Ratusz
W tej części cyklu „Odkrywamy znane i nieznane” wracamy na piotrkowski Rynek Trybunalski. To tutaj możemy obecnie oglądać fragmenty murów dawnego Ratusza, czyli siedziby Trybunału Koronnego. Choć przy odrobinie wyobraźni można zobaczyć go w całej okazałości. Wystarczy w tym celu przymknąć lekko oczy...
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat