Uczcili pamięć "Szczerby" w 80. rocznicę jego zamordowania

Sobota, 24 lutego 202421
Dokładnie 80 lat temu 24 lutego 1944 roku został zamordowany kpr. Marian Król ps. "Szczerba". Bohaterski partyzant Armii Krajowej zginął z rąk Niemców. Tragedia rozegrała się przy ul. Sienkiewicza 3 w Piotrkowie. To właśnie w tym miejscu odbyła się uroczystość upamiętniająca tamto wydarzenie.

Ładuję galerię...

Uroczystość zorganizował Piotrkowski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy tablicy upamiętniającej Mariana Króla przy ul. Sienkiewicza 3.

W tym miejscu "Szczerba" otoczony przez kordon niemiecki walczył prawdopodobnie około sześć godzin, za nim poległ. Był to jeden z niewielu przypadków w Polsce, kiedy żołnierz otoczony w terenie zurbanizowanym, jakim jest miasto, podjął samotną walką przeciwko około 100 niemieckim funkcjonariuszom - mówi Adam Ostrowski, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z oddziałem w Piotrkowie Trybunalskim. - Jest to cenna lekcja okupiona krwią. Należy o niej pamiętać, aby nigdy taka sytuacja się nie powtórzyła. Jeżeli nie chcemy przelewać własnej krwi, warto pamiętać, jakie błędy popełniono, jakimi wartościami kierował się naród. Kpr. Marian Król nie poddał się, nie poszedł na układ z Niemcami. Walczył do końca, raniąc, zabijając około 8 Niemców, w tym szefa Gestapo - dodaje wiceprezes.

Na początek wydarzenia przypomniano wszystkim przybyłym gościom oraz mieszkańcom historię zdarzeń, które wydarzyły się 80 lat temu. Odbyła się krótka inscenizacja, z narracją Jakuba Czerwińskiego znanego jako Irytujący Historyk, która pokazała ucieczkę "Szczerby" przed niemieckim okupantem. 

 

Kpr. Marian Król zginął w wieku 22 lat. Podczas upamiętniającej uroczystości obecni byli jego bracia Zygmunt oraz Jan Król.

Bardzo cieszymy się, że są ludzie, którzy jeszcze pamiętają to wydarzenie. W momencie śmierci mojego brata miałem niecałe dwa lata, a Jan 12 lat. Marian jest dla nas bohaterem, ponieważ walczył z faszystami. To było wydarzenie na skalę całej ziemi piotrkowskiej. To dało asumpt do jeszcze bardziej wzmożonej walki z Niemcami - mówi Zygmunt Król, najmłodszy brat kpr. Mariana Króla.

Wydarzenie zgromadziło wiele mieszkańców, zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych oraz członków rodzin żołnierzy AK. Obecni byli także uczniowie z IV LO w Piotrkowie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach. Wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać m.in. odegrany sygnał "Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie", pieśń "Idą Leśni" odśpiewaną przez chór IV LO w Piotrkowie.

Wcześniej nie słyszałam o Marianie Królu, mimo że jestem mieszkanką Piotrkowa, to dowiedziałam się o nim dopiero w tym roku. Zdecydowałam się tu przyjść, aby upamiętnić tego człowieka, który oddał życie za naszą ojczyznę. Chciałam też pokazać dzieciom, aby pamiętali o takich bohaterach. Nie możemy zacierać historii - mówi pani Ewa.

Pod tablicą upamiętniającą postać kpr. Mariana Króla złożono wiązanki oraz zapalono znicze.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

0


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Podziękować ~Podziękować (Gość)24.02.2024 16:27

Nie pozwolili mi odjechać autem do pracy no naprawdę super

012


klaara ~klaara (Gość)26.02.2024 07:59

Po reformie p.Nowackiej tylko takie lekcje historii nam zostaną...

31


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)24.02.2024 20:16

Ciekawe, czy oddałby życie, gdyby wtedy wiedział, że za 60 lat Polacy sami się wproszą pod niemiecką kuratelę?

95


Sołtys ~Sołtys (Gość)25.02.2024 21:49

Pamiętajcie że Król pochodził ze wsi Sieczka a chodził do szkoły w Kamockiej Woli

40


piotrcovianka ~piotrcovianka (Gość)25.02.2024 19:36

Uczestniczyłam w tym wydarzeniu. Szczególnie utkwiła mi przytoczona odpowiedź wnuka mordercy "przepraszam", bo nie musiał za czyny dziadka. Ważna lekcja dla wszystkich, szczególnie tych młodych w mundurach. Niektórzy za własne błędy nie potrafią się przyznać po latach a co dopiero za swoich dziadków. Miłe spotkanie żyjących jeszcze braci "Szczerby".

51


Polak ~Polak (Gość)24.02.2024 16:48

Cześć i chwała Bohaterom. Swoją drogą kogoś tu brakuje... wstyd prezydencie olewać pamięć o takich osobach i takie wydarzenia.

130


97-300 97-300ranga24.02.2024 15:21

Wieczna Cześć i Chwała Bohaterom !

91


gian ~gian (Gość)24.02.2024 16:47

Cześć Ich Pamięci!

70


Janek K. ~Janek K. (Gość)24.02.2024 16:23

Podziękowania dla chłopaków z GRH Machorka

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat