Jak łatwo się zorientować wieża trybunalska była obiektem przylegającym do piotrkowskiego ratusza. Dziś nie ma wieży, nie ma także samego ratusza. Dzięki wybudowaniu w środku Rynku Trybunalskiego obrysów dawnych budowli, możemy jednak zobaczyć, gdzie ta wieża się znajdowała.
Warto sobie także uzmysłowić, że pełniła ona rolę więzienia.
Był to państwowy areszt znajdujący się przy siedzibie Trybunału Koronnego, który został stworzony konstytucją w czasie Sejmu Warszawskiego w 1611 roku. Wtedy postanowiono, że będzie budowana na wniosek szlachty sandomierskiej. Uznano wówczas, że potrzeba takiego miejsca w Piotrkowie - tłumaczy Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.
W XIX wieków, jeszcze przed zniszczeniem tej wieży, rysunki budowli sporządził polski historyk Tadeusz Korzon. Na tych grafikach widzimy, że ta wieża była dosyć wysoka. Ona sięgała co najmniej wysokości najwyższych dzisiaj kamienic. W momencie jej oddawania była jednak dominującym elementem w rynku.
Była wieża górna i wieża dolna. Ta wyższa część była lepszym więzieniem, m.in. ze względu na większą ilość powietrza. Warto jednak sobie uświadomić, że oni siedząc w tym miejscu, mieli bardzo blisko do mieszkańców. Ten problem tutaj nabrzmiewał. W literaturze końca XVIII wieku, czyli czasach kiedy w Polsce pojawili się reformatorzy, można znaleźć informacje, że to nie było zbyt dobre miejsce na ulokowanie takiej instytucji - dodaje Błażej Cecota.
Upadek państwa polskiego spowodował zaprzestanie prac nad reformą Trybunału Koronnego i przeznaczeniem wieży. Sam budynek ratusza przetrwał zaś do drugiej połowy XIX wieku.