O piotrkowskiej miłości silniejszej niż śmierć

Niedziela, 12 listopada 20239
Karol Burghardt miał w życiu wszystko. Wszystko oprócz miłości. Tę utracił po śmieci swojej żony Adeli. Pamięć o niej była jednak w nim obecna przez resztę życia, a czcząc jej postać - pogrążony w żałobie Karol - zrobił dla miasta i jego mieszkańców wiele dobrego.
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

Kiedy przejdziemy przez bramę starego cmentarza w Piotrkowie to od razu dostrzeżemy piękną kaplicę  z czerwonej cegły. Zajmuje ona centralne miejsce w nekropolii, a wzniesiona została właśnie przez Karola Bugrhardta. Jest ona poświęcona św. Adeli.

 Jesteśmy w Piotrkowie, w Polsce, dziś w centrum naszego kraju. Natomiast św. Adela to postać z V wieku związana z Burgundią i państwem Franków. Dlaczego więc postać tej świętej jest tak eksponowana na piotrkowskim cmentarzu? Trop prowadzi nas do Karola Burghardta. Był to bardzo majętny człowiek w Piotrkowie w drugiej połowie XIX wieku. To był człowiek, który miał prawie wszystko: pieniądze, poważanie ludzi, swoje pasje. Brakowało mu jednak miłości. Jego żona i dzieci umarli. Na pamiątkę swoich bliskich podejmował wiele ważnych inicjatyw w Piotrkowie - tłumaczy Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej, podkreślając, że swój ból Karol Burghardt przekuł w pomoc dla innych. 

- Poprzez Towarzystwo Dobroczynności dla Chrześcijan stworzył dom tzw. adelek. Wyciągał ze złego środowiska młode dziewczyny i próbował je kształcić. Poprzez tę szkołę dla kobiet chciał uczyć je m.in. zawodu. Dzięki temu zapewniał im lepszą przyszłość - wyjaśnia Błażej Cecota. 

Darem dla społeczeństwa piotrkowskiego była też ta kaplica, która stoi w centrum cmentarza. Wyłączona była na święta rodzinne, natomiast w inne dni była używana do celów pogrzebowych.

 

Karol Bugrhardt do dziś z miłością patrzy na swoją przedwcześnie zmarłą żonę. Rzeźba Karola Burgardta znajduje się bowiem w nawie głównej kościoła pw. św. Jakuba. Nie jest on jednak tam sam. Nieco niżej, po przeciwnej stronie, znajduje się bowiem pomnik z wizerunkiem anioła poświęcony właśnie Adeli. Tak to w najstarszej miejskiej świątyni i w ogóle w jednym z najważniejszych miejsc w historii Piotrkowa, miłość dwojga małżonków została upamiętniona już na zawsze. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Grz ~Grz (Gość)13.11.2023 18:08

Nasze miasto jest piękne. Można prosić o więcej takich artykułów i zdjęć?

Moderator: Artykuł powstał na podstawie audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która jest emitowana codziennie na antenie radia Strefa FM o godz 15:15. Zapraszamy do słuchania. W każdą niedzielę będziemy także prezentować na portalu jeden temat nawiązujący do tej audycji. Zapraszamy do czytania

10


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)12.11.2023 14:18

Tak sobie myślę, że skoro ta para jest uwieczniona w piotrkowskiej bazylice, to państwo młodzi biorący śluby w tym kościele żyją ze sobą długo i szczęśliwie w szczęściu i miłości..

20


dekkers ~dekkers (Gość)12.11.2023 20:06

Na schodkach tej kaplicy była kręcona jedna ze scen do serialu "Janka".

51


mnopr ~mnopr (Gość)12.11.2023 12:57

Zbyt rzadko ten portal pisze o historii Piotrkowa. Na pewno jest wiele ciekawostek ,które można byłoby publikować w tym miejscu.

130


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat