O ogromnym teatrze, który powstawał w Piotrkowie

Niedziela, 19 listopada 202333
Widoczny na zdjęciu budynek zdecydowana większość mieszkańców kojarzy z obiektem Telekomunikacji Polskiej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w tym miejscu budowano teatr. I to nie mały. Miał być to obiekt mieszczący ponad 1000 widzów.
Fot. pakwi Fot. pakwi

Kiedy przespacerujemy się ulicą Sienkiewicza to od razu widać, że budynek telekomunikacji swoją architekturą nie pasuje do reszty zabudowań przy tej. Jest "plombą" w miejsce budynku, który kiedyś tu funkcjonował.

Musimy cofnąć się do początków XX wieku i czasów pierwszej wojny światowej. Nie było wówczas ulicy Sienkiewicza, a ta ulica nazywana była ulicą Pocztową. Realizowana była tutaj bardzo duża inwestycja, a mianowicie budowano nowy teatr. Prace wykonywano przez kilka lat, ale ostatecznie tego projektu nie ukończono. Teatr był planowany na grubo ponad tysiąc miejsc. Miał być większym obiektem niż Teatr Narodowy w Warszawie. Takie był ambitne plany. Wynikały one z tego, że w trakcie I wojny światowej było tu bardzo dużo polskiej inteligencji związanej z działalnością patriotyczną. Mówiąc bardzo brzydko: była po prostu "klientela" na tego typu pomysł - opowiada Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej. 

Kiedy Polska odzyskała niepodległość, a stolicę ustanowiono w Warszawie, zmieniły się warunki i projekt upadł. Budynek był już w trakcie budowy. Z pomysłu jednak zrezygnowano, a obiekt rozebrano. 

 Budowa takiego dużego obiektu to był oddolny polski pomysł. Mieliśmy polski teatr na dzisiejszej ul. Wojska Polskiego (ówczesnej Moskiewskiej) i on spłonął przed I wojną światową. Wtedy, niejako zastępczo, oddolnie budowano Pałac Rzemieślnika. Tak mieliśmy mocną warstwę rzemieślniczą, że byli w stanie uzyskać na to środki. Tam sala teatralna powstała, ale była za mała. Stąd wziął się pomysł, aby wybudować porządny wielki teatr - wspomina Błażej Cecota. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

witek ~witek (Gość)19.11.2023 10:56

Taka sama megalomania była jak teraz CPK. Czasy się zmieniają tylko Dyzma ciągle trzyma się dobrze.
Telekomunikacji już dawno nie ma, francuzi wszystko rozwalili wraz z Kulczykiem. Budynek do sprzedaży lub już sprzedany przez francuzów.

159


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)19.11.2023 20:46

Cytuję:
zmieniły się warunki i projekt upadł. Budynek był już w trakcie budowy. Z pomysłu jednak zrezygnowano, a obiekt rozebrano.


Zupełnie jak z nowym blokiem elektrowni w Ostrołęce. I podobnie jak z elektrownią atomową w Żarnowcu, po której ruiny jeszcze straszą. W tym kraju w kółko powtarza się te same błędy i żadnych wniosków z tych błędów się nie wyciąga. Środki publiczne (czyli z podatków) to tak jakby niczyje, więc można trwonić i defraudować.

61


Hmmm ~Hmmm (Gość)19.11.2023 20:31

Rewelacyjny artykuł. Oby takich historycznych ciekawostek było więcej. A swoją drogą to trochę żal naszego miasta, że z dekady na dekadę traci na znaczeniu. Mamy bogata historię i świetne położenie na szlaku wycieczkowym, ale władz miasta kompletnie nie obchodzi. Tysiące ludzi przejeżdża obok Piotrkowa autostrada czy ekspresówką (oraz koleją przez centrum miasta) i nawet nie zdaje sobie sprawy ile się tu działo...

101


goœć_jan ~goœć_jan (Gość)19.11.2023 12:01

Piotrków Trybunalski coraz bardziej upada jako miasto. Staje się prowincją. Łódź zabiera wszystkie drogi inne inwestycje do siebie. Mamy wykluczenie komunikacyjne. Nawet nie ma porannych pociągów do Warszawy a dla nas dworzec znajduje się w Koluszkach. Tak posłowie i senatorowie z regionu piotrkowskiego dbają o interes tego miasta i okoli!

252


Historyk ~Historyk (Gość)20.11.2023 09:07

Panie pokaż dokumenty z miasta bo nie uwierze, wodociąg w Uszczynie podobno też miał być wasz a okazało się że nie macie na to papierów

40


Ciso ~Ciso (Gość)19.11.2023 12:50

Pan Kier. CIT o teatrze a Państwo komentujący tradycyjnie bez związku z tematem.

56


Niesłychane ~Niesłychane (Gość)19.11.2023 18:55

Co za nius. Wysłałam wszystkim znajomym linki żeby poczytali

40


Brajan ~Brajan (Gość)19.11.2023 10:49

Mój wujek pracował na poczcie i dawał listy

07


Dżesika ~Dżesika (Gość)19.11.2023 17:16

W morde kopana w życiu bym do teatru nie poszła

29


his. ~his. (Gość)19.11.2023 14:31

Być może jakiś teatr budowano ,ale nie na tysiąc widzów. Prawdą jest ,że w Polsce /wtedy Rosji/ różni szulerzy ,pseudobiznesmeni byli zawsze ,ale pewnie w mieście wielkości ówczesnego Piotrkowa z 40 tys. mieszkańców nikt nie poważył by się taki obiekt budować. Polska inteligencja wtedy grosza specjalnie nie miała...przede wszystkim patriotyczna. Czy są jakoweś dokumenty ,że taki twór budowano czy to tylko legenda?

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat