Advertisement

O ogromnym teatrze, który powstawał w Piotrkowie

Niedziela, 19 listopada 202333
Widoczny na zdjęciu budynek zdecydowana większość mieszkańców kojarzy z obiektem Telekomunikacji Polskiej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w tym miejscu budowano teatr. I to nie mały. Miał być to obiekt mieszczący ponad 1000 widzów.
Fot. pakwi Fot. pakwi

Kiedy przespacerujemy się ulicą Sienkiewicza to od razu widać, że budynek telekomunikacji swoją architekturą nie pasuje do reszty zabudowań przy tej. Jest "plombą" w miejsce budynku, który kiedyś tu funkcjonował.

Musimy cofnąć się do początków XX wieku i czasów pierwszej wojny światowej. Nie było wówczas ulicy Sienkiewicza, a ta ulica nazywana była ulicą Pocztową. Realizowana była tutaj bardzo duża inwestycja, a mianowicie budowano nowy teatr. Prace wykonywano przez kilka lat, ale ostatecznie tego projektu nie ukończono. Teatr był planowany na grubo ponad tysiąc miejsc. Miał być większym obiektem niż Teatr Narodowy w Warszawie. Takie był ambitne plany. Wynikały one z tego, że w trakcie I wojny światowej było tu bardzo dużo polskiej inteligencji związanej z działalnością patriotyczną. Mówiąc bardzo brzydko: była po prostu "klientela" na tego typu pomysł - opowiada Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej. 

Kiedy Polska odzyskała niepodległość, a stolicę ustanowiono w Warszawie, zmieniły się warunki i projekt upadł. Budynek był już w trakcie budowy. Z pomysłu jednak zrezygnowano, a obiekt rozebrano. 

 Budowa takiego dużego obiektu to był oddolny polski pomysł. Mieliśmy polski teatr na dzisiejszej ul. Wojska Polskiego (ówczesnej Moskiewskiej) i on spłonął przed I wojną światową. Wtedy, niejako zastępczo, oddolnie budowano Pałac Rzemieślnika. Tak mieliśmy mocną warstwę rzemieślniczą, że byli w stanie uzyskać na to środki. Tam sala teatralna powstała, ale była za mała. Stąd wziął się pomysł, aby wybudować porządny wielki teatr - wspomina Błażej Cecota. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Tak jak w życiu ~Tak jak w życiu (Gość)19.11.2023 13:34

Miał być teatr a wyszedł z tego cyrk.

61


Szkoda kasy. ~Szkoda kasy. (Gość)19.11.2023 11:06

Dobrze że nie skończyli ,bo podzielilby losy Europy,czy innych miejsc w miescie.Miejscowy biznesmen w trampkach ,kupiłby za grosze, bo tanio i na tym koniec.

140


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat