Co może zrobić Urząd Miasta Piotrków Trybunalski?
Kiedyś w budynku znajdującym się w centrum Piotrkowa funkcjonowała znana na całą Polskę restauracja. Obecnie stał się on niechlubną wizytówką miasta. Władze Piotrkowa widzą problem, jednak niewiele mogą zrobić. „Europa” od 2000 roku jest bowiem w rękach prywatnych. W budynku miały powstać kino, hotel i klub nocny. Ale to były tylko plany, skończyło się na wielkich reklamowych bilboardach, które wisiały na budynku. A ten od 25 lat popada w ruinę. Jak podkreśla prezydent Piotrkowa, Juliusz Wiernicki jedynie nadzór budowlany może wywrzeć presję na właściciela, aby zgodnie z prawem zabezpieczył „Europę” przed dalszą degradacją. Z kolei wiceprezydent Piotr Kulbat na antenie Radia Strefa FM zdementował pogłoski, jakoby miasto było zainteresowane odkupieniem budynku od prywatnego właściciela.
Niewątpliwie Europa jest wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego zarówno architektoniczną, jak i historyczną. Jednak przyszłość budynku zależy od prywatnego właściciela. Miasto zrobiło wszystko, co zrobić mogło. Wszelkiego rodzaju naciski prośby, by właściciel budynku, chociaż go zabezpieczył, by Europa nie sprawiała zagrożenia dla przechodniów. Jak widzimy, prywatny inwestor po decyzji nakazowej coś już zaczyna robić. A co zrobi, to czas pokaże. Miasto Piotrków nie może naciskać na właściciela ze względu na prawo własności, możemy jedynie wywierać presję lub prosić o interwencję nadzór budowlany. Wiemy, że właśnie taka interwencja miała miejsce i to przez działania nadzoru budowlanego są wykonywane jakieś ruchy. Z tego, co wiem, budynek ma być zabezpieczony. Przypomnę, że Europa nie jest już w rękach samorządu, budynek został sprzedany firmie z Legnicy, która z kolei odsprzedała go kolejnemu podmiotowi – mówił Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa.
Nadzór Budowlany zna sprawę "Europy" i podejmuje stosowne kroki
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego bacznie śledzi losy Europy. Ściany zewnętrzne budynku wpisane są do rejestru zabytków, więc jego rozbiórka byłaby bardzo trudna. Waldemar Gumienny zaznacza, że prace przy „Europie” mogą być związane z nakazem zabezpieczenia zniszczonego dachu oraz elewacji. Dodaje też, że istnieje ścieżka prawna, dzięki której prace mogą zostać wykonane na zlecenie nadzoru budowlanego, za które obciążony zostałby właściciel budynku. Jednak zdjęcie dotychczasowych zabezpieczeń może świadczyć o tym, że wykona je inwestor.
ZOABCZ FILM Z LOTU PTAKA:
Toczy się postępowanie w sprawie budynku, aktualnie jest wydana decyzja administracyjna nakazująca wykonanie zabezpieczeń tego obiektu, aby on dalej nie niszczał. Decyzja została wydana na podstawie ekspertyz, jedna została doręczona przez właściciela budynku, druga przez biegłego sądowego. Mają być ustawione rusztowania na zewnątrz budynku i zawieszona nowa siatka ochronna, taki został wydany nakaz dla właściciela Europy. Musi on również uprzątnąć pozostałości dachu, który opiera się na stropie najwyższej kondygnacji, aby go odciążyć, trzeba również zabezpieczyć sam dach. Ściany zewnętrzne Europy podlegają pod konserwatora zabytków, nadzorem nad pozostałymi elementami zajmuje się nadzór budowlany. Aby wyremontować budynek, musi być dobra wola właściciela budynku, my możemy naciskać i nakładać sankcje. Nadzór budowlany dąży do tego, aby budynek nie zagrażał bezpieczeństwu mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego – mówił Waldemar Gumienny, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Piotrkowa.
Straż Miejska reaguje zgodnie z prawem
Stan budynku zagrażał ludziom, którzy przechadzali się chodnikami przylegającymi do dawnej „Europy”. W 2023 roku oderwała się cześć elewacji, kilka cegieł spadło tuż przed przechodniem. Po tym incydencie Straż Miejska wszczęła postępowanie w sprawie o wykroczenie. Zdarzały się również sytuację, gdy wiatr zrywał płyty dachowe. Jak mówi Jacek Hofman, komendant straży miejskiej - właściciel obiektu musi dbać o czystość oraz bezpieczeństwo, aby obiekt nie stanowił zagrożenia dla piotrkowian.
Właściciel „Europy” tak samo, jak każdy inny musi wypełniać pewne obowiązki wynikające przede wszystkim z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Jeżeli mamy okres zimowy to do obowiązków właścicieli należy utrzymanie zimowe chodników przylegających do budynku. Podobnie, jeżeli na terenie nieruchomości pojawią się odpady komunalne, również właściciel jest zobowiązany do ich usuwania. Jeżeli znów zaistniałby przypadek oderwania fragmentów elewacji, to straż miejska będzie interweniować, chodzi o poprawne zabezpieczenie budynku - mówił Jacek Hofman, komendant straży miejskiej w Piotrkowie.
Co o "Europie" myślą mieszkańcy miasta? Posłuchaj sondy
Wszystko pozostaje w kwestii właściciela "Europy"
Skontaktowaliśmy się z właścicielem Europy – Andrzejem Matuszewskim, aby zapytać go jakie dalsze prace będą prowadzone w zabytkowym budynku. Jak powiedział: nie udzieli żadnej informacji odnośnie poczynionych inwestycji.