O tym, jak Szewska była kiedyś Rycerską 

Niedziela, 26 listopada 202310
Kiedy spacerujemy uliczkami piotrkowskiej starówki, to bez problemu dostrzeżemy odznaczającą się czerwoną kostkę na jezdniach i chodnikach. W ten sposób oznaczono miejsca, w których przed wiekami znajdowały się mury miejskie i bramy wjazdowe do miasta. Tym razem zajrzymy w jedno z takich miejsc.

Ładuję galerię...

Chodzi o skrzyżowanie ulicy Szewskiej i placu Kościuszki. Jeśli przespacerujemy się tą drogą, to dostrzeżemy czerwoną kostkę, ułożoną w ciągu. Nie mogła więc w tym miejscu znajdować się brama wjazdowa do miasta, 

Tak oznaczone miejsce wskazuje, że tutaj znajdowała się baszta. Była ona bardzo istotna, dlatego, że to był element arsenału piotrkowskiej. Właśnie w tym miejscu mieszczanie zgrupowani w cechach, które miały obowiązek zapewnienia uzbrojenia dla obrony miasta, składowali swoje uzbrojenie - wyjaśnia Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej. 

Warto mieć świadomość, że ta baszta była dosyć wysoka. Mury miały około 6 metrów wysokości, a ona była jeszcze wyższa. Właśnie tam na górze składowane były elementy uzbrojenia. 

Istnieje takie twierdzenie, choć niektórzy mogą z nim polemizować, że ulica, którą dziś znamy jako ulicę Szewską i która w XIX i XX wieku jest związana właśnie z szewcami, kiedyś nazywała się Rycerską. Skąd taka nazwa. Właśnie ze względu na fakt, że tutaj znajdował się główny arsenał miasta - dodaje Błażej Cecota. 

 

O tym pomniku oraz wielu innych ciekawostkach związanych z Piotrkowem usłyszycie w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 emitowana jest na antenie radia Strefa FM. Audycje znajdziecie także w formie podcastów na stronie strefa.fm.


Zainteresował temat?

10

1


Zobacz również

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)03.12.2023 10:12

A jak się nazywała wtedy obecna ul. Rycerska, ktoś wie? Nikt nie zapytał Pana Cecotki.

10


jest źle ~jest źle (Gość)26.11.2023 21:01

A może by tak pan Szokalski ,lub inny odpowiedzialny za te sprawy urzędnik przeszliby się ulicą Sieradzką i popatrzył na ubywającą kostkę granitową pod oknami baru Piast ,robi się tam wielka dziura , kostka prawdopodobnie wpadła do niezabezpieczonego okienka piwnicznego, druga strona ulicy przy wejściu do salonu fryzjerskiego zapadnięta kostka przy murze kamienicy , idąca dalej w kierunku Rynku brak dwóch latarni od dłuższego czasu ,zostały tylko ledwo co trzymające się kikuty ramion [ oby nie spadły komuś na głowę] . No i na koniec perełka tej ulicy zniszczona zasr...a ławeczka VABANK, obiekt wstydu dla miasta. Usuńcie ją , albo wyremontujcie bo bardzo szpeci tą ulicę, oraz słynny welocyped przy BWA ledwo stojący, pochylony, niebawem się przewróci [ wyłamany prostownik ,który go trzyma do fundamentu }. Tak że jest trochę pracy na tej ulicy.Do dzieła.

70


Ddddd ~Ddddd (Gość)26.11.2023 10:42

Przydało by się zrobić jakąś wizualizacje tej baszty żeby każdy mógł zobaczyć jak wyglądała

100


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)26.11.2023 12:02

A co z ulicą scaleniową?

36


Seba ~Seba (Gość)26.11.2023 11:36

W tej bramie mieszka moja konkubina

63


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat