O wyjątkowym pomniku, którego już nie ma...

Strefa FM Niedziela, 29 października 202311
Okolice popularnych "Żaglówek" i park św. Jana Pawła II wszyscy piotrkowianie kojarzą właśnie z pomnikiem polskiego papieża. Warto jednak sobie uzmysłowić, że nieopodal tego miejsca przez lata stał zupełnie inny pomnik. I był to obiekt wyjątkowy. Dlaczego? Przeczytajcie!
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

Cofamy się w czasie do początków XX wieku, kiedy to w tym miejscu były bernardyńskie ogrody. Stał tutaj pomnik, który nazywał się "Tarczą Legionów". Funkcjonował w mieście od sierpnia 1916 roku. Nieprzypadkowo umiejscowiono go właśnie tutaj, wszak Piotrków był miastem legionowym. 

Jak on wyglądał? Był to słup, do którego montowana była tarcza herbowa z orłem. Ona do tego słupa była przybijana za pomocą gwoździków. To nie były jednak tylko zwykłe gwoździe. Były to cegiełki. Gwoździki się kupowało, a zebrane przy tej okazji datki szły na wdowy i sieroty po żołnierzach, którzy ginęli w Legionach Polskich. Ta tradycja zapoczątkowana została w czasie I wojny światowej, a potem była kontynuowana. Ten słup był więc wypełniony tymi gwoździkami - opowiada Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.

Taki gwóźdź mógł mieć także emblemat, który wskazywał, kto ten konkretny datek wpłacił. Pomnik był oszklony i osłonięty, aby nie niszczyły go warunki atmosferyczne. 

 Myślę, że warto, abyśmy o tym niezwykle ciekawym pomyśle pamiętali. Połącznie solidaryzmu i patriotyzmu. Był to pomnik, który czemuś służył, a jednocześnie był wciąż żywy. Nie wykorzystywano go tylko w momencie składania kwiatów w przypadku jakichś uroczystości, ale jako charytatywny dar dla rodzin ludzi, którzy polegli w walce o wolność - wskazuje Błażej Cecota. 

Pomnik przetrwał nieco ponad 30 lat. Zniszczyli go Niemcy w 1939 roku. 

 

Fot. Dawny Piotrków

 

O tym pomniku oraz wielu innych ciekawostkach związanych z Piotrkowem usłyszycie w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 emitowana jest na antenie radia Strefa FM.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)29.10.2023 13:31

Był pomnik legionistów, był pomnik tych, co pogonili niemieckich faszystów, przyszedł JP i zabrał sobie wszystko.

912


JD ~JD (Gość)29.10.2023 10:16

Nie mogę tego zrozumieć dlaczego ten pomnik nie został odbudowany oraz dlaczego w Piotrkowie Trybunalskim nie powstało muzeum Legionów Polskich?

161


ja ~ja (Gość)31.10.2023 19:08

Patrząc po reakcjach na mają propozycję, powinienem myśleć, że rycerzom praca nie za bardzo przypadła do gustu, za to czcze gadanie jak najbardziej?

01


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)29.10.2023 22:08

Dlaczego tam jest taki syf ? Pozarastane mchem i ogólnie widać, że nikt nie dba o to miejsce ??

70


Fuj ~Fuj (Gość)30.10.2023 09:09

Najwidoczniej nie ma takiej potrzeby. A pieniadze przeznaczyc na chore dzieci! Bardziej rozsadne?

23


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)29.10.2023 12:24

jp2 wiedział

28


Rencista ~Rencista (Gość)29.10.2023 11:59

Pomniki są remontowane z moich podatków

34


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat