Losy wielu sulejowskich rodzin mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby 11 lutego 1941 r. hitlerowcy nie aresztowali prawie 70 osób w placówce Związku Walki Zbrojnej w Sulejowie. Wszyscy niestety zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie sulejowianie oddali im hołd.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapraszają na wystawę czasową „UTRACONE–ODZYSKANE. Ciąg dalszy…”. Ekspozycja prezentuje najciekawszą część przedwojennej kolekcji pozaeuropejskich eksponatów etnograficznych dawnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zabytki z tej kolekcji ilustrują życie i kulturę ludów zamieszkałych na terenach Afryki i Ameryki Południowej.
W tym tygodniu proponujemy najnowszy kryminał jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy ostatniej dekady – Roberta Małeckiego. Jest to zarazem początek nowej serii tego autora. Zestaw uzupełnia książka nawiązująca do II wojny światowej i historii Anny Frank. Trzecia propozycja też posiada wątek wojenny, ale dotyczący wojny w Wietnamie. Zarazem jest to propozycja dla miłośników „małego z pianką”. Ciekawostek i emocji w tym zestawie nie braknie.
Przed tygodniem przypominaliśmy historię nieistniejącego już dworu we wsi Gościnna w gminie Gorzkowice. Dziś możemy wspomnieć o kolejnym dworze, który zachował się już tylko w pamięci i coraz mniej licznych wspomnieniach, a był nim dwór w Parku Belzackim w Piotrkowie.
Dziś zachęcamy do zgłębienia historii niestety nieistniejącego już dworu i parku w Gościnnej w gminie Gorzkowice. Zabudowania zachowały się już tylko na starych fotografiach i w pamięci części mieszkańców. Zabudowania, o których dziś mowa odeszły bowiem do historii w latach 60. XX wieku.
6 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Darczyńcy. Wydarzenie to należy do najważniejszych „świąt archiwalnych”. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało okolicznościową wystawę, którą chce podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie gromadzą i przekazują do archiwów unikalne świadectwa naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
Zdjęcie zatytułowane "Kamień pamięci" autorstwa Eweliny Jędruszek zajęło pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym "Znane i nieznane miejsca pamięci trudnej historii Polaków w mojej okolicy", który został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach międzynarodowego projektu FARO, w którym nasz powiat bierze udział.
Ponad pięćdziesięcioosobowy chór, soliści, piękne recytacje i historyczne fakty przedstawione przez lektorów, a to wszystko w plenerze. Tak wyglądały obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Piotrkowie Trybunalskim.
W związku z 38. rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w niedzielę w kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie rozpoczęła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny oraz NSZZ "Solidarność". Po eucharystii przybyłe delegacje przeszły pod pomnik poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przy ul. Narutowicza, gdzie złożyły kwiaty.
15 października 1922 roku w Zamku Królewskim w Piotrkowie urządzono Muzeum. W przeddzień okrągłego jubileuszu przypominamy historię powstania tego niezwykłego dla Piotrkowa miejsca.