Artykuły do tagu: historia

To jedna z najważniejszych rocznic
Losy wielu sulejowskich rodzin mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby 11 lutego 1941 r. hitlerowcy nie aresztowali prawie 70 osób w placówce Związku Walki Zbrojnej w Sulejowie. Wszyscy niestety zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie sulejowianie oddali im hołd.
Poznaj życie i kulturę ludów Afryki i Ameryki Południowej
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapraszają na wystawę czasową „UTRACONE–ODZYSKANE. Ciąg dalszy…”. Ekspozycja prezentuje najciekawszą część przedwojennej kolekcji pozaeuropejskich eksponatów etnograficznych dawnego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Zabytki z tej kolekcji ilustrują życie i kulturę ludów zamieszkałych na terenach Afryki i Ameryki Południowej.
Książka na weekend - kryminał i opowieści o historii
W tym tygodniu proponujemy najnowszy kryminał jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy ostatniej dekady – Roberta Małeckiego. Jest to zarazem początek nowej serii tego autora. Zestaw uzupełnia książka nawiązująca do II wojny światowej i historii Anny Frank. Trzecia propozycja też posiada wątek wojenny, ale dotyczący wojny w Wietnamie. Zarazem jest to propozycja dla miłośników „małego z pianką”. Ciekawostek i emocji w tym zestawie nie braknie.
Odkrywamy znane i nieznane - Park Belzacki w Piotrkowie
Przed tygodniem przypominaliśmy historię nieistniejącego już dworu we wsi Gościnna w gminie Gorzkowice. Dziś możemy wspomnieć o kolejnym dworze, który zachował się już tylko w pamięci i coraz mniej licznych wspomnieniach, a był nim dwór w Parku Belzackim w Piotrkowie.
Odkrywamy znane i nieznane - Dwór i park w Gościnnej.
Dziś zachęcamy do zgłębienia historii niestety nieistniejącego już dworu i parku w Gościnnej w gminie Gorzkowice. Zabudowania zachowały się już tylko na starych fotografiach i w pamięci części mieszkańców. Zabudowania, o których dziś mowa odeszły bowiem do historii w latach 60. XX wieku.
Darczyńcy nieocenioną pomocą dla archiwów
6 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Darczyńcy. Wydarzenie to należy do najważniejszych „świąt archiwalnych”. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało okolicznościową wystawę, którą chce podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie gromadzą i przekazują do archiwów unikalne świadectwa naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
Kamień pamięci dał zwycięstwo
Zdjęcie zatytułowane "Kamień pamięci" autorstwa Eweliny Jędruszek zajęło pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym "Znane i nieznane miejsca pamięci trudnej historii Polaków w mojej okolicy", który został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach międzynarodowego projektu FARO, w którym nasz powiat bierze udział.
Plenerowe uroczystości w II LO
Ponad pięćdziesięcioosobowy chór, soliści, piękne recytacje i historyczne fakty przedstawione przez lektorów, a to wszystko w plenerze. Tak wyglądały obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Piotrkowie Trybunalskim.
Piotrkowianie uczcili pamięć księdza Popiełuszki
W związku z 38. rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w niedzielę w kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie rozpoczęła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny oraz NSZZ "Solidarność". Po eucharystii przybyłe delegacje przeszły pod pomnik poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przy ul. Narutowicza, gdzie złożyły kwiaty.
100 lat Muzeum w Zamku Królewskim
15 października 1922 roku w Zamku Królewskim w Piotrkowie urządzono Muzeum. W przeddzień okrągłego jubileuszu przypominamy historię powstania tego niezwykłego dla Piotrkowa miejsca.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat