Na parkanie piotrkowskiego Muzeum przy ul. Zamkowej prezentowana jest okolicznościowa wystawa pt. "Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa". Na sześciu planszach zaprezentowane zostały postacie i wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
Już 22 kwietnia będzie można podziwiać oddane po częściowej rekonstrukcji średniowieczne grodzisko w Tumie w powiecie łęczyckim. Projekt pt. „Tum – Perła Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej”, tworzony we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Inwestycja kosztowała blisko 12 mln zł.
W czasie działań wojennych w 1939 roku linia obrony Piotrkowa i Łodzi została wzmocniona bunkrami, a jeden z nich znajduje się w Rozprzy. To tzw. schron tradytorowy dwustronny, wyposażony w strzelnice na dwa ciężkie karabiny maszynowe.
Zapomniana w kraju swego urodzenia, znana i pamiętana dziś w Stanach Zjednoczonych jedna z czołowych sufrażystek XIX w. Ernestine Rose urodziła się 13 stycznia 1810 roku w Piotrkowie Trybunalskim, w rodzinie ortodoksyjnego rabina. W Polsce nosiła nazwisko Ernestyna Luiza Süsmond Potowska – najprawdopodobniej jednak pierwotnie jej imiona brzmiały inaczej, o czym jednak brak potwierdzonych informacji. Postać tej nietuzinkowej kobiety przypomina w swoim artykule historyk dr Daniel Warzocha.
W tej części cyklu „Odkrywamy znane i nieznane” wracamy na piotrkowski Rynek Trybunalski. To tutaj możemy obecnie oglądać fragmenty murów dawnego Ratusza, czyli siedziby Trybunału Koronnego. Choć przy odrobinie wyobraźni można zobaczyć go w całej okazałości. Wystarczy w tym celu przymknąć lekko oczy...
Czy Rozprza pójdzie śladem Wolborza i również stanie się miastem? Taki plan mają władze gminy. W tym roku prace nad realizacją tego celu mają nabrać przyspieszania. Jak zapowiada wójt Janusz Jędrzejczyk, jego ambicją jest, aby 1 stycznia 2023 roku Rozprza znów została zaliczona w poczet polskich miast.
14 lutego, w związku z obchodami 80. rocznicy powołania Armii Krajowej, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało spotkanie historyczne poświęcone dziejom konspiracji piotrkowskiej.
12 lutego 1944 roku na piotrkowskich Budkach naziści dokonali zbrodni na Polakach. Rozstrzelano 20 osób w ramach zemsty za zabicie w tym samym miejscu niemieckiego żandarma. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, środowiska lewicowe z Piotrkowa upamiętnili rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom tej zbrodni złożono kwiaty i znicze.
Trwa konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkół podstawowych. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.