Swego czasu nazywane "Produktem" 16-lecia wyzwolenia Piotrkowa, zostało wzniesione w ramach planu 5-letniego i kosztowało 140 mln zł. Obecnie to najstarsze piotrkowskie osiedle wybudowane po II wojnie światowej... W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia.
Piękne i tajemnicze, choć często dotknięte zębem czasu to nadające temu miejscu wyjątkowy klimat – najpiękniejsze nagrobki „piotrkowskich Powązek”. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, zapraszamy na niezwykłą podróż po zabytkach Starego Cmentarza.
Wśród wielu pozostałości po czasach, gdy na Podklasztorze w Sulejowie przybywali możnowładcy, królowie i inni znamienici goście, są mury obronne. Powstały wokół Klasztoru Cystersów, a miały za zadanie bronić zabudowań przed najeźdźcami. Dziś przyciągają wielu turystów.
Uczeń Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach, otrzymał wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości Polski”. Konkurs organizował Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych znajduje się przy ul. Roosevelta, na wlocie ulicy w rondo Żołnierzy Wyklętych. Ma formę obelisku - jest to głaz z zamocowaną na nim tablicą, obok którego znajdują się biało-czerwone flagi.
Niewielki pomnik w kształcie obelisku znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91. Można go zauważyć jadąc z Piotrkowa w kierunku Rozprzy. Znajduje się tuż przy skręcie w ul. Eryka.
Stowarzyszenie "Wspólnie dla gminy Moszczenica" oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. 12 września (niedziela) od 14.00 na terenie tamtejszego targowiska gminnego odbędzie się Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, który odbywa się w ramach wydarzenia "Od cepa aż po kombajn - historia rolnictwa na terenie gminy Moszczenica".
Mieszkańcy gminy Rozprza oraz innych gmin powiatu piotrkowskiego uczestniczyli w niedzielę (5 września) w Mszy Świętej, upamiętniającej bitwę o Szosę Piotrkowską. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod kościoła parafialnego w Milejowie na cmentarz wojskowy, gdzie odprawiona została Eucharystia przy pomniku poległych żołnierzy.
W sobotę (4 września) punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny, a następnie urzędnicy oraz mieszkańcy gminy Sulejów, złożyli kwiaty przed pomnikami, znajdującymi się na sulejowskim cmentarzu parafialnym. Później wszyscy udali się do Kościoła pw. św. Floriana, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji ofiar bombardowania Sulejowa, do którego doszło 4 września 1939 r. W ten sposób uczczono 82. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.