Artykuły do tagu: historia

Odkrywamy znane i nieznane - Mury obronne na Podklasztorzu
Wśród wielu pozostałości po czasach, gdy na Podklasztorze w Sulejowie przybywali możnowładcy, królowie i inni znamienici goście, są mury obronne. Powstały wokół Klasztoru Cystersów, a miały za zadanie bronić zabudowań przed najeźdźcami. Dziś przyciągają wielu turystów.
Nagroda dla młodego historyka
Uczeń Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach, otrzymał wyróżnienie w VI Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości Polski”. Konkurs organizował Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Przeżyli prawdziwą gehennę
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie
Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych znajduje się przy ul. Roosevelta, na wlocie ulicy w rondo Żołnierzy Wyklętych. Ma formę obelisku - jest to głaz z zamocowaną na nim tablicą, obok którego znajdują się biało-czerwone flagi.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik Obrońców Piotrkowa
Niewielki pomnik w kształcie obelisku znajduje się na przedłużeniu ul. Krakowskie Przedmieście, obok drogi krajowej 91. Można go zauważyć jadąc z Piotrkowa w kierunku Rozprzy. Znajduje się tuż przy skręcie w ul. Eryka.
Poznaj historię rolnictwa podczas imprezy w Moszczenicy
Stowarzyszenie "Wspólnie dla gminy Moszczenica" oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. 12 września (niedziela) od 14.00 na terenie tamtejszego targowiska gminnego odbędzie się Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, który odbywa się w ramach wydarzenia "Od cepa aż po kombajn - historia rolnictwa na terenie gminy Moszczenica".
Pamiętali o poległych pod Piotrkowem
Mieszkańcy gminy Rozprza oraz innych gmin powiatu piotrkowskiego uczestniczyli w niedzielę (5 września) w Mszy Świętej, upamiętniającej bitwę o Szosę Piotrkowską. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod kościoła parafialnego w Milejowie na cmentarz wojskowy, gdzie odprawiona została Eucharystia przy pomniku poległych żołnierzy.
Oddali hołd ofiarom bombardowania Sulejowa
W sobotę (4 września) punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny, a następnie urzędnicy oraz mieszkańcy gminy Sulejów, złożyli kwiaty przed pomnikami, znajdującymi się na sulejowskim cmentarzu parafialnym. Później wszyscy udali się do Kościoła pw. św. Floriana, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji ofiar bombardowania Sulejowa, do którego doszło 4 września 1939 r. W ten sposób uczczono 82. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.
Pierwsze takie widowisko w Piotrkowie
Spektakl spodobał się nie tylko najmłodszym mieszkańcom Piotrkowa, ale także ich rodzicom. Lalki, a raczej wielkie 3-metrowe lalki robiły furorę podczas imprezy zorganizowanej w niedzielny, klimatyczny wieczór w Rynku Trybunalskim. "Widowisko na cztery lalki i mieszkańców Piotrkowa” to spektakl oparty na przekazie, jakoby Królowa Bona sprowadziła do Piotrkowa czarownicę, która miała rzucić czar na Barbarę Radziwiłłównę i jej związek z Zygmuntem Augustem.
Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata na piotrkowskim niebie
To było air show z prawdziwego zdarzenia. 40 lat temu w Piotrkowie odbyły się IV Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata. Od 16 do 22 sierpnia 1981 roku na płycie piotrkowskiego lotniska rywalizowało 39 załóg, łącznie 78 zawodników z USA, RFN, Francji, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Polski. Mistrzami Świata indywidualnymi i drużynowymi zostali Amerykanie.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat