Artykuły do tagu: historia

175 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Piotrkowie
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.
Międzynarodowy Dzień Archiwów już 9 czerwca
Międzynarodowy Dzień Archiwów jest okazją do prezentacji archiwów poprzez pryzmat ich działań i zasobów. W tym roku – w dalszym ciągu upływającym pod znakiem zagrożenia pandemicznego COVID-19, archiwiści postanowili zestawić tradycję z nowoczesnością. Dlatego tegoroczne wydarzenie organizowane jest zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i tradycyjnej.
Pokazują historię z innej perspektywy. Pod lupę wzięli m. in. ZOMO i milicję
Pokazanie historii oczami przeciętnych ludzi i ważnych wydarzeń z nietypowej perspektywy to cel projektu „Ukryci w ciemności – historie zapomniane”. Realizują go uczniowie piotrkowskiego III LO, którzy przygotowują serię filmów poświęconych historii najnowszej. Inicjatywa zrodziła się w ramach ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Teraz młodzież powalczy o nagrodę Złotego Wilka dla pomysłu, który okaże się najpopularniejszy i przyniesie największe korzyści.
Uczcili pamięć rtm. Witolda Pileckiego
Uczniowie oraz nauczyciele ZSP nr 1 w Piotrkowie złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w 73. rocznicę zamordowania niezłomnego żołnierza Rzeczypospolitej, rotmistrza Witolda Pileckiego. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu szkolnego na temat rotmistrza.
Odkrywamy znane i nieznane – Pałac biskupów kujawskich w Wolborzu
Budynek, w którym mieści się dziś Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego imienia Andrzeja Frycza Modrzewskiego, powstał w XVIII wieku. Stanowił siedzibę biskupów kujawskich. Jednak pałac stał w Wolborzu wiele lat przed tym, zanim powstała w nim biskupia rezydencja.
Narodowy Dzień Zwycięstwa. Lewica złożyła kwiaty pod pomnikiem
Piotrkowska Lewica uczciła Narodowy Dzień Zwycięstwa i złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945" mieszczącym się przy skrzyżowaniu Al. Kopernika z al. 3 Maja oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Rakowskiej.
Władze Piotrkowa uczciły Narodowy Dzień Zwycięstwa
8 maja 1945 r. w Berlinie podpisano bezwarunkowy akt kapitulacji Niemiec, który zakończył II wojnę światową w Europie, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.
3 maja w Piotrkowie. Delegacje złożyły kwiaty
Dziś wspominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. 230 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Ze względu na pandemię koronawirusa, w Piotrkowie nie zorganizowano oficjalnych obchodów. Złożono jedynie kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ul. Słowackiego.
Konstytucja 3 Maja na tle dziejów Piotrkowa
Z okazji 230. rocznicy miasto wspólnie z Archiwum Państwowym przygotowało plenerową wystawę, którą będzie można oglądać w parku Jana Pawła II. - Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym i prawnym, odnosząc się do dziejów Piotrkowa Trybunalskiego – zaprasza do odwiedzania wystawy dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.
Pieniądze na ochronę zabytków dla Piotrkowa
Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozpatrzył odwołania w ramach I naboru do programu Ochrona Zabytków. Pieniądze popłyną także do Piotrkowa Trybunalskiego.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat