Odkrywamy znane i nieznane - Piotrkowska Manufaktura

Niedziela, 07 listopada 20218
Znajdujący się przy ul. Sulejowskiej budynek bardzo często nazywany jest mianem piotrkowskiej Manufaktury, a to za sprawą stylu i materiału z jakiego powstał. Kojarzyć się może z łódzkim centrum handlowym, bo i historia obu miejsc jest związana z przemysłem.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Jest to dawna siedziba fabryki włókienniczej, która powstała w 1896 roku. Założycielami ówczesnej spółki byli Naftali Frumkin, Mendel Schlosberg i Lejba Wyszewański. Obiekt zaprojektował inżynier Józef Majchrowski, a kierownikiem budowy został od 1893 r. inżynier Gurland.

 


Znajdująca się w tym miejscu fabryka składała się z 400 warsztatów, wśród których były też farbiarnie, by powstające na miejscu tkaniny od razu stawały się pełnowartościowym produktem. Na przełomie lat 1897-1898 spółka została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Manufaktura Piotrkowska, a następnie wybudowana została przędzalnia i budynek wydziału apertury. Z początku w tkalni bawełny pracowało 150 osób, jednak z czasem zatrudnienie w zakładzie wzrastało i na początku XX wieku pracowników było już trzy razy tyle. Jak podkreśla Błażej Cecota, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie – w tym czasie, gdy znacząco wzrosło zatrudnienie, wartość spółki była wyceniana na ponad pół miliona rubli. A to sprawiło, że z ofertą jej kupna wystąpiła spółka Poznański, Silberstein i S-ka. To było w 1911 roku, a już osiem lat później fabryka została przemianowana na Zakłady Włókiennicze – Piotrkowska Manufaktura „Bugaj”, w której zatrudnienie znalazły kolejne osoby i skład załogi osiągnął wówczas 700 osób.

 


Wojna nie była jednak łagodna dla piotrkowskiego biznesu włókienniczego i cały zakład został przejęty przez Niemców. Zmieniono wówczas charakter produkcji i zamiast materiałów produkowano części do samolotów. W pobliżu postawiono drewniane baraki dla wojska.

 


Po wojnie zakłady upaństwowiono. Od 1947 roku w budynku przy obecnej ulicy Sulejowskiej powstały Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Sigmatex”. Z kolei w roku 1951 działała tu także Piotrkowska Fabryka Mebli.

 


Obecnie budynek jest własnością prywatną. Niestety od lat nie pełni żadnej funkcji, choć w planach (w latach 2006-2010) było m.in. otwarcie w nim galerii, co jednak w głębszej kalkulacji okazało się mało opłacalne. Udało się jednak zrewitalizować nieco budynek, a obecnego kształtu nadał mu projektant Jerzy Lutomski. Ten sam, który odpowiadał za obecny wygląd łódzkiego centrum Manufaktura. Z pewnością jest to obecnie element przemysłowego dziedzictwa Piotrkowa Trybunalskiego. Nadal posiadający w sobie ogromny potencjał.


Zainteresował temat?

6

1


Zobacz również

Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

aqqq ~aqqq (Gość)15.11.2021 18:45

120 lat temu przemysł się opłacał w PL a teraz fabryka zamknięta i produkcja w chinach. Mamy takie podatki, że historia świata tego nie zna.

60


widok a dachu ~widok a dachu (Gość)10.11.2021 21:18

https://ibb.co/V2kh1bk
całkiem przyzwoity

40


lewis ~lewis (Gość)08.11.2021 06:48

Mieszkaniec jest wtajemniczony ale ówczesne oraz obecne zasady ortografii są mu obce.

70


Polako ~Polako (Gość)08.11.2021 06:23

Czyli od samego początku właściciele z obcojęzycznymi nazwiskami.

113


go?ć_mieszkaniec ~go?ć_mieszkaniec (Gość)07.11.2021 18:23

A może powiecie prawdę, że piotrkowscy biznesmeni w porozumieniu z uwczesnymi włodarzami zablokowali uruchomienie tej galerii w obawie o swoje biznesy ? Inwestor który zainwestował w ten budynek i pięknie go zrewitalizował został bezczelnie zablokowany i w praktyce miasto powinno mu zrefundować koszty jakie poniósł chcąc zrobić coś fajnego w tym mieście. Niestety trafił na mafię

291


Piotrkowianin Piotrkowianinranga07.11.2021 20:01

Miała tam być Galeria LOFFT, ale chyba też mafia zadziałała: https://epiotrkow.pl/news/Chcial-kulturowo-rozwalic-Piotrkow-ale...-uciekl-,22340

120


Bjnn ~Bjnn (Gość)07.11.2021 19:10

Do dziś się z takimi budynkami nic nie robi nie chroni niedba a konserwator zabytków nic nie robi jak doprowadza do znisty każdy zabytek

120


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat