Artykuły do tagu: historia

Nietypowe upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ma być wyrazem hołdu dla różnie ocenianych dziś żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy swą postawą dali świadectwo męstwa i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
28.02.2021 09:01
Żołnierze wyklęci
Terminem ,,Żołnierze Wyklęci" (,,Żołnierze Niezłomni") określa się członków podziemia antykomunistycznego prowadzących walkę z komunistami na ziemiach polskich w okresie powojennym. Rekrutowali się z szeregów organizacji antyniemieckiego ruchu oporu funkcjonujących w czasie okupacji. 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Odkrywamy znane i nieznane – Piotrkowski Zamek
Obecnie obiekt ten jest nazywany Zamkiem, choć przez wieki występował pod różnymi nazwami. Można w wielu źródłach znaleźć go pod nazwą wieży lub pałacu wieżowego. Był siedzibą króla, którą zamieszkiwał on podczas obrad sejmowych.
Odkrywamy znane i nieznane - Rynek Trybunalski
Rynek Trybunalski w Piotrkowie stanowi centralny punkt średniowiecznego układu urbanistycznego. Choć nie jest największy, to pomieściły się na nim i królewskie orszaki i niejedna ekipa filmowa. Co warto wiedzieć o tej części piotrkowskiej starówki?
Plenerowa wystawa przy kościele farnym
Piotrkowskie Muzeum zaprasza do oglądani wystawy plenerowej umieszczonej na płocie piotrkowskiej Fary. Ekspozycja nosi tytuł „Budowanie państwowości i demokracji. Wybrane wiece, zjazdy i sejmy piotrkowskie” .
Średniowieczne znalezisko w Lubieniu. Czy będą kolejne odkrycia?
Na niezwykłe znalezisko natknął się mieszkaniec wsi Lubień w gminie Rozprza. Podczas spaceru po lesie odnalazł on średniowieczny grot od włóczni, który prawdopodobnie ma przeszło 800 lat. W okolicy odkryto wcześniej cmentarz z XI wieku. Kolejne odkrycie może świadczyć o tym, że miał on większy obszar lub że istniało tam inne miejsce pochówku. Odpowiedzi przyniosą dopiero dalsze badania.
Piekło w dziecięcym obozie w Łodzi. Błażej Torański o swojej książce
Wszyscy z lekcji historii znają obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, jednak mało kto pamięta o jego łódzkim odpowiedniku stworzonym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej z myślą o najmłodszych. Były rzecznik piotrkowskiego Urzędu Miasta, Błażej Torański właśnie temu miejscu i osobom, które do niego trafiły poświęcił swoją książkę "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi".
24.11.2020 13:38
Brama Bernardyńska
A właściwie dwie bramy, zwane Złotymi Bramami, które prowadziły do klasztoru Bernardynów.
Muzeum w Piotrkowie ma już 111 lat
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z najnowszą wystawą, stworzoną z okazji 111 rocznicy powstania tej instytucji. W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury dla zwiedzających wystawa dostępna jest na parkanie Muzeum.
W Piotrkowie też walczyli o niepodległość
W Święto Niepodległości tym razem Polacy nie będą mogli tłumnie upamiętnić wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Wszystkiemu winna epidemia koronawirusa. Pamięć o niepodległościowych działaniach naszych przodków można jednak kultywować przez cały rok, np. odwiedzając piotrkowskie Archiwum Państwowe.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat