Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane – Filmowy kościół w Inowłodzu

ePiotrkowŁódzkie Poniedziałek, 08 marca 20213
Nie trzeba tankować paliwa do pełna, by odwiedzić ciekawe miejsca. Jednym z nich jest położony niecałe 50 kilometrów od Piotrkowa Inowłódz. W miasteczku można pospacerować, odwiedzić odnowione ruiny Zamku Królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego, a także wspiąć się na górujące nad okolicą wzgórze, by zobaczyć ciekawy pod względem architektonicznym kościółek pod wezwaniem św. Idziego.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Inowłódz to wieś gminna, będąca jednym z najstarszych miast Polski. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1145 r. Zaś znajdujący się tu romański kościół św. Idziego powstał w zbliżonym okresie. Wyróżnia się spośród innych budowli sakralnych przede wszystkim swoją formą. Przypomina raczej basztę, niż miejsce kultu. Jest zbudowany w formie wieży przylegającej do jednoprzestrzennej prostokątnej nawy zakończonej apsydą, czyli niewielkim, otwartym do wewnątrz pomieszczeniem, które często budowano w formie półkola. Apsydę najczęściej budowano za ołtarzem.

 

Kościół powstał około XI wieku z fundacji Władysława Hermana, którego rzeźba zdobi plac u podnóża kościółka. Miało to być podziękowanie za narodziny potomka – Bolesława Krzywoustego. Z kolei inne źródła przypisują honory fundatora kościoła właśnie Bolesławowi Krzywoustemu. Jednak już Jan Długosz wspominał w kronikach o Władysławie Hermanie, więc trzymajmy się pierwszej z wersji. Tym bardziej, że w zbliżonym do XI wieku czasie na tej samej górze powstał klasztor Benedyktynek. Niestety w 1241 roku został zburzony podczas najazdu mongolskiego (tatarskiego). Sam kościół też nie oparł się najeźdźcom, choć widoczne w jego bryle cechy architektury obronnej sprawiły, że przetrwał do dziś. Gdy w 1520 roku w Inowłodzu wybudowano drugi kościół, świątynia poświęcona św. Idziemu (patronowi m.in. kulawych, karmiących matek, rybaków, myśliwych, pasterzy, rozbitków czy epileptyków) zaczęła tracić na znaczeniu. Dopiero w 1790 roku podjęto próby odnowienia obiektu, który przez żołnierzy pruskich został zamieniony w magazyn zboża, a jego dach był wówczas pokryty słomą.

 

Aby odnowić budowlę i przywrócić jej znaczenie duchowe, sprowadzono tu z kapliczki w Giełzowie cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. Kościół znów stał się świątynią. Później kościółek był restaurowany w latach ‘30 XX wieku, za co dziękować należy ówczesnemu prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. To za jego sprawą doszło do renowacji, w trakcie której m.in. podwyższono wieżę kościelną. Otrzymała dodatkową kondygnację. 1 listopada 1938 roku kościół ponownie poświęcono.

 

Inowłódz rozwijał się dynamicznie do potopu szwedzkiego. Od XIX w. datuje się renesans miejscowości, odkryto wówczas jej walory uzdrowiskowe. W 2016 roku Inowłódz obchodził 950. rocznicę istnienia. Przez te lata wielokrotnie przyjeżdżali tu filmowcy. XVI-wieczne realia postanowiono pokazać filmując okolicę na potrzeby filmu „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”. Inowłódz i charakterystyczną wieżę kościoła św. Idziego można też obejrzeć na kadrach z filmów „Popioły” Andrzeja Wajdy, „Żołnierz zwycięstwa” Wandy Jakubowskiej, a także w popularnym do dziś serialu „Czterej pancerni i pies” w reżyserii Konrada Nałęckiego. To właśnie w jednym z odcinków Grigorij, Lidka i młody Czereśniak naprawiali popsute koło w aucie, a kręcono tę scenę na drodze z Inowłodza do Rawy Mazowieckiej.

 

Ale ekipy filmowe kręciły nie tylko opisany powyżej kościół. Doceniły też miejscowe plenery i nabrzeża Pilicy. Także zabudowania, bo Inowłódz przeobraził się m.in. w Kraków z XI stulecia, a obrazy te można zobaczyć w filmie zatytułowanym „Bolesław Śmiały” w reżyserii Witolda Lesiewicza. Z innych znanych filmowych produkcji, w których przewija się w tle miasteczko i górujący nad nim kościół, można wymienić choćby seriale „Przygody pana Michała” Pawła Komorowskiego, „Przyłbice i kaptury” Marka Piestraka czy filmy „Hubal” Bohdana Poręby oraz ”Kanclerz” w reżyserii Ryszarda Bera.

 

Odwiedzając Inowłódz warto też udać się do zamku, gdzie obecnie mieści się biblioteka, Gminny Dom Kultury oraz Punkt Informacji Turystycznej, a radni gminni zbierają się w jednej z sal na obrady. W Inowłodzu znajduje się także godny uwagi renesansowy kościół św. Michała Archanioła (najprawdopodobniej ufundowany przez Zygmunta Starego) oraz znajdująca się w centrum synagoga.

 

Droga z Piotrkowa do centrum Inowłodza zajmuje około 40 minut. Najłatwiej tu dojechać drogą krajową S8 i skręcić na węźle Tomaszów Mazowiecki w drogę krajową numer 48. Po minięciu Spały można już zauważyć opisywany dziś kościół.


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Duda day ~Duda day (Gość)08.03.2021 11:34

Żydzi to by chcieli zrobić KNESET w Inowlodzu

05


mumin ~mumin (Gość)08.03.2021 10:27

Byłem tam dwa lata temu, całkiem miłe miejsce, może nie na cały dzień zwiedzania ale po obiadku można się przejechać. A no i niedaleko są też warte zobaczenia schrony(bunkry) w Konewce

70


Leśny gad ~Leśny gad (Gość)08.03.2021 09:04

Wajda nie był polakiem z krwi i z ducha

010


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat