„W krwawym polu srebrne ptaszę... o czym mówią pieśni powstania styczniowego” – taki tytuł nosi wystawa plenerowa, którą można oglądać przy piotrkowskim Muzeum. Ekspozycja jest jednym z elementów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Stanowiące dziedzictwo kulturowe miasta budynki, ujęte w rejestrze zabytków, chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Aby lepiej je poznać utworzono Szlak zabytków Piotrkowa Trybunalskiego. To też świetna ściągawka dla odwiedzających miasto. A co na szlaku można zobaczyć?
Za nami ostatnia w tym roku giełda staroci. W niedzielne przedpołudnie wiele ciekawych przedmiotów można było zakupić przed piotrkowskim Zamkiem Królewskim.
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się druga w tym roku Piotrkowska Giełda Staroci. Jest to już XI edycja tego przedsięwzięcia, które Muzeum w Piotrkowie organizuje wspólnie z Piotrkowskim Klubem Kolekcjonera.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Piotrkowski Klub Kolekcjonera po raz kolejny zaprosili amatorów wiekowych przedmiotów na giełdę, która odbyła się na terenie piotrkowskiego Zamku.
Dziś w Gorzkowicach, na uboczu od głównych zabudowań wznosi się niewielki kopiec. To pamiątka po dawnych właścicielach, którzy rozpoczęli tu budowę zamku typu palazzo in fortezza, czyli pałacu otoczonego murami, mającymi chronić dworzan przed najeźdźcami. Budowli nie udało się ukończyć, a szkoda, bo mogłaby dziś stanowić jedną z największych atrakcji regionu.
Już w najbliższą sobotę druga odsłona Piotrkowskiej Nocy Muzeów. W programie przygotowano moc atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i tych nieco starszych odwiedzających. Początek od godz. 15:00.
14 maja przypada Europejska Noc Muzeów. Tego dnia również piotrkowska placówka przygotowała specjalną ofertę dla zwiedzających. A to dopiero pierwsza część Nocy Muzeów.
Niewątpliwie jest to diabelskie siedlisko, a i wysłać tu można kogoś „do stu diabłów”. Albo i lepiej, bo podziemia zamku w Łęczycy zamieszkuje ich blisko pół tysiąca. Mowa o kolekcji demonicznych figurek, która jest największym tego typu zbiorem w Polsce.
Na godzinę 13:00 w środę (8 września) zaplanowano otwarcie nowej wystawy stałej na Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Będzie ona poświęcona szachom, a dokładniej średniowiecznym pionkom szachowym, które zostały odnalezione na terenie inowłodzkiej warowni podczas wykopalisk w 80tych latach.