Na niezwykłe znalezisko natknął się mieszkaniec wsi Lubień w gminie Rozprza. Podczas spaceru po lesie odnalazł on średniowieczny grot od włóczni, który prawdopodobnie ma przeszło 800 lat. W okolicy odkryto wcześniej cmentarz z XI wieku. Kolejne odkrycie może świadczyć o tym, że miał on większy obszar lub że istniało tam inne miejsce pochówku. Odpowiedzi przyniosą dopiero dalsze badania.
Wszyscy z lekcji historii znają obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, jednak mało kto pamięta o jego łódzkim odpowiedniku stworzonym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej z myślą o najmłodszych. Były rzecznik piotrkowskiego Urzędu Miasta, Błażej Torański właśnie temu miejscu i osobom, które do niego trafiły poświęcił swoją książkę "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi".
A właściwie dwie bramy, zwane Złotymi Bramami, które prowadziły do klasztoru Bernardynów.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z najnowszą wystawą, stworzoną z okazji 111 rocznicy powstania tej instytucji. W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury dla zwiedzających wystawa dostępna jest na parkanie Muzeum.
W Święto Niepodległości tym razem Polacy nie będą mogli tłumnie upamiętnić wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Wszystkiemu winna epidemia koronawirusa. Pamięć o niepodległościowych działaniach naszych przodków można jednak kultywować przez cały rok, np. odwiedzając piotrkowskie Archiwum Państwowe.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie działa w miarę normalnie. – Nie kontaktujemy się bezpośrednio z interesantami – mówi dr Aleksy Piasta, kierownik Oddziału Informacji w archiwum. – Udostępniamy jednak materiały elektronicznie. Można więc korzystać z naszych zbiorów.
Wydarzenia związane z przypadającą w tym roku 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, przybliża czasowa wystawa pt.: „Katyń przestroga Europy!”, która prezentowana jest w Oddziale Muzeum w Polichnie. Na kilkunastu planszach przedstawione zostało kalendarium katyńskie od podpisania paktu Ribentrop-Mołotow aż do roku 2020.
Muzeum Marcepanów w Piotrkowie Trybunalskim ma nową stronę internetową. Dzięki niej dowiemy się więcej o działalności organizacji i nie tylko.
Sanepid to przez lata instytucja, która kojarzyła nam się z kontrolami w barach i restauracjach czy na koloniach. Prowadziła też akcje prozdrowotne i wydawała decyzje w zakresie chorób zawodowych. A dzisiaj bez sanepidu walka z koronawirusem byłaby bardzo trudna. Przypomnijmy zatem, jakie były początki tej instytucji w kraju i w naszym mieście.
W sobotni wieczór piotrkowskie Muzeum zaprosiło na „Raut u Piłsudskiego”, podczas którego publiczność mogła przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą".