Artykuły do tagu: historia

Odkrywamy znane i nieznane – Pałac Bykowskich w Piotrkowie
Mimo, że budynek ten znajduje się w Piotrkowie, to nie jest tak często odwiedzany jak choćby opisywana już przez nas Wieża Ciśnień czy Rynek Trybunalski. Położony na uboczu miasta, a dawniej we wsi Byki, nadal jednak prezentuje się imponująco. Choć nie ulega wątpliwości, że przydałby się tutaj gruntowny remont.
Odkrywamy znane i nieznane – Filmowy kościół w Inowłodzu
Nie trzeba tankować paliwa do pełna, by odwiedzić ciekawe miejsca. Jednym z nich jest położony niecałe 50 kilometrów od Piotrkowa Inowłódz. W miasteczku można pospacerować, odwiedzić odnowione ruiny Zamku Królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego, a także wspiąć się na górujące nad okolicą wzgórze, by zobaczyć ciekawy pod względem architektonicznym kościółek pod wezwaniem św. Idziego.
Partia proponowała, aby w Piotrkowie był trybunał. Ponownie
Działająca w latach 1979-2003 Konfederacja Polski Niepodległej zakładała w swoim projekcie konstytucji, że Sąd Najwyższy powoływałby ze swego składu trybunały mające swą siedzibę w Piotrkowie i Lublinie. Rozpatrywałyby kasacje od wyroków sądów apelacyjnych w sprawach karnych i cywilnych.
Nietypowe upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ma być wyrazem hołdu dla różnie ocenianych dziś żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy swą postawą dali świadectwo męstwa i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
28.02.2021 09:01
Żołnierze wyklęci
Terminem ,,Żołnierze Wyklęci" (,,Żołnierze Niezłomni") określa się członków podziemia antykomunistycznego prowadzących walkę z komunistami na ziemiach polskich w okresie powojennym. Rekrutowali się z szeregów organizacji antyniemieckiego ruchu oporu funkcjonujących w czasie okupacji. 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Odkrywamy znane i nieznane – Piotrkowski Zamek
Obecnie obiekt ten jest nazywany Zamkiem, choć przez wieki występował pod różnymi nazwami. Można w wielu źródłach znaleźć go pod nazwą wieży lub pałacu wieżowego. Był siedzibą króla, którą zamieszkiwał on podczas obrad sejmowych.
Odkrywamy znane i nieznane - Rynek Trybunalski
Rynek Trybunalski w Piotrkowie stanowi centralny punkt średniowiecznego układu urbanistycznego. Choć nie jest największy, to pomieściły się na nim i królewskie orszaki i niejedna ekipa filmowa. Co warto wiedzieć o tej części piotrkowskiej starówki?
Plenerowa wystawa przy kościele farnym
Piotrkowskie Muzeum zaprasza do oglądani wystawy plenerowej umieszczonej na płocie piotrkowskiej Fary. Ekspozycja nosi tytuł „Budowanie państwowości i demokracji. Wybrane wiece, zjazdy i sejmy piotrkowskie” .
Średniowieczne znalezisko w Lubieniu. Czy będą kolejne odkrycia?
Na niezwykłe znalezisko natknął się mieszkaniec wsi Lubień w gminie Rozprza. Podczas spaceru po lesie odnalazł on średniowieczny grot od włóczni, który prawdopodobnie ma przeszło 800 lat. W okolicy odkryto wcześniej cmentarz z XI wieku. Kolejne odkrycie może świadczyć o tym, że miał on większy obszar lub że istniało tam inne miejsce pochówku. Odpowiedzi przyniosą dopiero dalsze badania.
Piekło w dziecięcym obozie w Łodzi. Błażej Torański o swojej książce
Wszyscy z lekcji historii znają obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, jednak mało kto pamięta o jego łódzkim odpowiedniku stworzonym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej z myślą o najmłodszych. Były rzecznik piotrkowskiego Urzędu Miasta, Błażej Torański właśnie temu miejscu i osobom, które do niego trafiły poświęcił swoją książkę "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi".
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat