Muzeum w Piotrkowie prezentuje: „Katyń – pro memoria”.

Muzeum Piotrków Niedziela, 11 kwietnia 20213
W związku z przypadającym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim - Oddział Muzeum w Polichnie, przygotowało wystawę pn.: „Katyń – pro memoria”. Ze względu na warunki epidemiologiczne ma ona postać ekspozycji planszowej, dostępnej do zwiedzania na wolnym powietrzu przy Placu Zamkowym 4, nieopodal siedziby Muzeum. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od kwietnia 2021 roku

Ładuję galerię...

Pracownicy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, zachęcają do zapoznania się z ekspozycją, za pomocą krótkiej charakterystyki:

 

Ekspozycja po raz kolejny upamiętnia nie tylko piotrkowskie ofiary zbrodni, ale także wskazuje system decyzyjny władz sowieckich ponoszących za nią odpowiedzialność. Po raz kolejny również przypominamy mechanizm zacierania pamięci o ofiarach zbrodni i wskazujemy, że mimo upływu czasu, nadal nie wszystkie kwestie związane ze zbrodnią katyńską zostały wyjaśnione. Co szczególnie smutne i bolesne, nie wszystkie organy decyzyjne państw ościennych potrafią wskazać i głośno wymienić tych, którzy w wyniku zbrodni stalinowskiej znaleźli swój grób z dala od polskiej ziemi ojczystej. Czyniąc zatem zadość mickiewiczowskiemu „Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!” jeszcze raz przywołujemy pamięć o tych, których zapomnieć nie wolno. Jeszcze raz mówimy o polskich patriotach: żołnierzach, funkcjonariuszach, intelektualistach, którzy dla Stalina i Berii byli jedynie zdeklarowanymi i nie rokującymi nadziei poprawy wrogami władzy sowieckiej. Dla nas są bohaterami godnymi szacunku, pamięci i prawdy, która choć czasami zakopana głęboko, niczym oficerskie guziki pomordowanych, trwa jako świadectwo ofiar i akt oskarżenia dla katów.

 

Przygotowaniem scenariusza i opracowania wystawy, zajęła się dr Małgorzata Piotrowska – kierownik Oddziału Muzeum w Polichnie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

prz.s, ~prz.s, (Gość)13.04.2021 08:19

Kotlet katyński świeżo odgrzany. Brak pomysłu na ciekawszy przekaz ?

35


ja ~ja (Gość)13.04.2021 10:49

A kiedy będziecie obchodzić śmierć 100 tysięcy Polaków, którzy zmarli wskutek covidowego ludobójstwa? Czyli pozbawienia dostępu do opieki medycznej?

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat