To nie lada gratka dla pasjonatów, sympatyków lotnictwa i wszystkich, którzy interesują się bogatą historią piotrkowskiego lotnictwa. W styczniu ukazał się numer specjalny magazynu AEROMAX poświęcony IV Śmigłowcowym Mistrzostwom Świata Piotrków ‘81.
Niewątpliwie jest to diabelskie siedlisko, a i wysłać tu można kogoś „do stu diabłów”. Albo i lepiej, bo podziemia zamku w Łęczycy zamieszkuje ich blisko pół tysiąca. Mowa o kolekcji demonicznych figurek, która jest największym tego typu zbiorem w Polsce.
Z okazji 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej, opisujący jego wpływ na życie i historię miasta. W Piotrkowie ten niepodległościowy zryw, zwłaszcza jego upadek, zapisał się aresztowaniami, kasacją zakonu bernardynów, politycznym więzieniem zwanym cytadelą oraz krwawymi egzekucjami.
Wiele osób żywi przekonanie, że warto zwracać się do świętych w różnych sprawach, poznawać ich życiorysy i prosić o wstawiennictwo. Dowodem takiej postawy jest coraz większa ilość świadectw zamieszczanych na różnych stronach internetowych. Chcesz zyskać wzór do naśladowania? Szukasz inspiracji do zmiany swojego życia? W takim razie i Ty powinieneś poznać życiorysy kilku niezwykłych osób, które odeszły ze świata w opinii świętości już wiele wieków temu, ale stają się popularne właśnie teraz, w XXI stuleciu.
Dworzec kolejowy w Piotrkowie to kolejne wyjątkowe miejsce na mapie miasta i regionu. I choć obecnie stanowi dla podróżnych głównie miejsce do oczekiwania na pociąg przed podróżą lub w jej trakcie, to przed laty stanowił miejsce ważnych wydarzeń. Tak dla Piotrkowa, jak i dla całego kraju. Był istotnym punktem na trasie kolejowej łączącej Warszawę z Wiedniem. Tędy przejeżdżali dygnitarze, głowy państw i inne ważne persony.
Podwyżki i galopująca inflacja to niestety tematy bardzo aktualne, ale z tymi zjawiskami w historii mieliśmy już do czynienia wielokrotnie. Dziś wspominamy historię sprzed stu lat, kiedy to kilkakrotnie podnoszono ceny biletów kolei podjazdowej Piotrków-Sulejów.
Większość z nas myślami jest już przy sylwestrowych zabawach. Zanim jednak rozpoczniemy pożegnania startego i powitana nowego roku zapraszamy na nutkę wspomnień. Jak dawniej świętowali przybycie Nowego Roku i karnawał piotrkowianie? Gdzie i jak się bawili? To pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w tekście autorstwa Agnieszki Warchulińskiej.
Stojący w Barkowicach Mokrych pomnik znajdziemy na rozwidleniu ulic Działkowej i Głównej. Postawiono go w 1994 roku na skraju pola, vis a vis przystanku. Upamiętnia on powstanie 25. Pułku Piechoty AK, którego koncentracja odbyła się w tym miejscu. To właśnie z Barkowic Mokrych w gminie Sulejów, w 1944 roku wyruszyła grupa żołnierzy, by stawić czoła niemieckim okupantom, a wśród maszerujących byli także nieliczni żołnierze radzieccy.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości serdecznie zaprasza do zapoznania się z cyklem wystaw i prezentacji on-line, które ukazują rolę, jaką Piotrków i piotrkowianie odegrali w ogólnonarodowym wysiłku walk o niepodległość i granice.
Znajdujący się przy ul. Sulejowskiej budynek bardzo często nazywany jest mianem piotrkowskiej Manufaktury, a to za sprawą stylu i materiału z jakiego powstał. Kojarzyć się może z łódzkim centrum handlowym, bo i historia obu miejsc jest związana z przemysłem.