Św. Hildegarda
Św. Hildegarda swoją działalność prowadziła w XII wieku. To właśnie wtedy, w okresie średniowiecza, zaczęła propagować wiedzę o zdrowym stylu życia. Związki medycyny i duchowości, duszy i ciała, interesowały Hildegardę najbardziej. Uważnie obserwowała procesy zachodzące w naturze i wpływ przyrody na człowieka. Owocem tych obserwacji stały się księgi, w których św. Hildegarda zawarła swoje spostrzeżenia. Średniowieczna mniszka opisywała lecznicze właściwości ziół i wskazywała, które produkty powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Propagowała dietę opartą o orkisz, kasztany jadalne i koper włoski. Kolejny ważny element hildegardowej diety stanowią warzywa, owoce i prozdrowotne przyprawy. Dzisiaj, gdy zdrowy styl życia znowu staje się modny, dieta mniszki jest coraz bardziej popularna, a w Internecie zamieszczono już setki przepisów opartych na wskazówkach żywieniowych Hildegardy. Możesz znaleźć je tutaj: https://hildegarda.edu.pl/przepisy/. Św. Hildegarda to jednak nie tylko twórczyni zdrowej diety. To także mistyczka, kompozytorka i wizjonerka. Pomimo licznych przeciwności, założyła nowy klasztor. Doradzała teologom i władcom, a wieść o jej licznych dokonaniach doszła nawet do samego papieża, który zaaprobował działalność i twórczość mniszki. Ze szczegółową biografią tej niezwykłej postaci możesz zapoznać się na stronie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół św. Hildegardy: https://hildegarda.edu.pl/. Znajdziesz tam również szereg przydatnych informacji na temat zdrowia.
Św. Ignacy Loyola
Lubił sławę, pojedynki i hazard, był świetnym rycerzem i czekała go wielka kariera. Nie, to nie jest opis filmowego bohatera, to fakty z życia św. Ignacego Loyoli. Podczas jednej z walk został poważnie ranny. W trakcie długiej i żmudnej rekonwalescencji oddawał się rozmyślaniom. Zauważył, że kiedy myśli o życiu sprzed wypadku, potem dopadają go negatywne emocje. Kiedy zaś po przeczytaniu licznych lektur religijnych rozmyślał o świętych i o Bogu, w jego duszy panowały pokój i radość. Tak rozpoczął się proces nawrócenia. Po zakończeniu rekonwalescencji Ignacy wyruszył na pielgrzymkę do Ziemi Świętej i odwiedzał po drodze liczne sanktuaria. W jednym z nich odbył trzydniową spowiedź z całego życia i złożył swój miecz oraz sztylet jako wotum. Zatrzymał się m.in. w Manrezie, gdzie w grocie doznał mistycznych przeżyć. To właśnie tam powstał projekt Ćwiczeń duchownych. Do dziś są one praktykowane w zakonach jezuickich, a dzięki nim już tysiące rekolektantów doświadczyło nawrócenia i radykalnej zmiany życia. Po powrocie z Ziemi Świętej rozpoczął naukę na uniwersytetach, a potem przyjął sakrament kapłaństwa. Doznał mistycznej wizji, podczas której w jego sercu narodził się plan założenia nowego zakonu, czyli Towarzystwa Jezusowego.
Św. Rita
Św. Rita należy do grona najpopularniejszych świętych. I nic dziwnego, bowiem jest patronką od spraw trudnych i beznadziejnych. Chciała wstąpić do klasztoru, ale rodzice postanowili wydać ją za mąż. Niestety trafiła na awanturnika, który wdał się w poważne konflikty i został zamordowany. Wkrótce potem zmarli również synowie Rity. Po tych wydarzeniach kobieta wstąpiła do zakonu, ale przedtem pojednała się z zabójcami męża. W klasztorze wypraszała wiele łask dla różnych osób. Podczas modlitwy Rita otrzymała od Chrystusa cierń z Jego korony, który przez 15 lat wywoływał ból. Rita doznawała niezrozumienia ze strony innych sióstr. Pewnego razu przełożona nakazała jej codziennie podlewać suchy patyk, a siostry złośliwie to komentowały i wyśmiewały Ritę. Wkrótce jednak z uschniętego patyka rozwinęło się winne grono. Po śmierci Rity, do jej grobu zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów. Do dziś ma wielu oddanych czcicieli na całym świecie, którzy proszą ją o wstawiennictwo w szczególnie trudnych sprawach.
Warto poznać szczegółowe życiorysy tych trojga niezwykłych świętych. Dzięki czerpaniu wzorów z ich biografii można całkowicie odmienić swoje życie i stać się zupełnie nowym człowiekiem. Podążając za radami tych niezwykłych świętych zadbasz o swoją duszę, ale też, jak w przypadku św. Rity, o swoje zdrowie.