Naukowcy badający historię i regionaliści spotkali się z widownią w Wolborzu, aby opowiedzieć o historii miasta i zaprezentować nowa publikacje wydaną z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.
"Piotrków Trybunalski w PRL. Życie codzienne i niecodzienne miasta 1945-1989", książka dr Daniela Warzochy dla osób starszych będzie wspomnieniem młodości, a nieco młodszą rzeszę czytelników natomiast przeniesie do czasów, z których mogą pamiętać jedynie jakieś szczątkowe momenty.
Publikacja Andrzeja Pola, byłego prezydenta Piotrkowa, została nagrodzona w konkursie historycznym poświęconym historii straży pożarnej. Książka "O Piotrkowskiej Straży Pożarnej" otrzymała pierwszą nagrodę.
„Przeszłość oświetlona błyskiem magnezji” - to tytuł książki Jacka Ziętka, znanego piotrkowskiego archeologa i pracownika piotrkowskiego Archiwum Państwowego. Publikacja jest owocem wielu lat badań źródłowych dotyczących historii piotrkowskiej fotografii oraz znanych i zapomnianych atelier fotograficznych.
To nie lada gratka dla pasjonatów, sympatyków lotnictwa i wszystkich, którzy interesują się bogatą historią piotrkowskiego lotnictwa. W styczniu ukazał się numer specjalny magazynu AEROMAX poświęcony IV Śmigłowcowym Mistrzostwom Świata Piotrków ‘81.
Piotr Głowacki z piotrkowskiego Archiwum Państwowego został laureatem 26. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Mijający rok dla Piotrkowa i jego mieszkańców przebiegał pod znakiem obchodów 800-lecia miasta. Jubileusz uhonorowany został również przez Archiwum Państwowe w formie bogato ilustrowanej, okolicznościowej publikacji.
„Dzieje Sulejowa nad Pilicą 1145 – 2015” to publikacja wydana specjalnie z okazji 870-lecia dziejów miasta. Jej autorami są Krzysztof Bojarczuk i Paweł Wąs.
Na polskim runku wydawniczym ukazała się ważna książka dotycząca Kresów Wschodnich młodego zdolnego historyka rodem z Piotrkowa Trybunalskiego Marcina Łukasza Majewskiego. Książka "Wołyń: komunizm, nacjonalizm, terroryzm. Wojewoda wołyński wobec ukraińskich organizacji terrorystycznych na Wołyniu 1928-1938" została wydana przez Oficynę Wydawniczą Rytm. Książkę rekomenduje na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2010 Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim proponuje zapoznanie się z posiadanymi publikacjami na temat piotrkowskich nauczycieli, już nieżyjących, a działających od od XVIII aż do pierwszych lat XXI wieku.