Artykuły do tagu: historia

Sobotni raut u Piłsudskiego
W sobotni wieczór piotrkowskie Muzeum zaprosiło na „Raut u Piłsudskiego”, podczas którego publiczność mogła przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą".
Gmina Wolbórz: Uroczystości przy wojennej kwaterze
Pamięci żołnierzy poległych pod Wolborzem we wrześniu 1939 roku poświęcona była msza święta na wolborskim cmentarzu. Licznie zebrani mieszkańcy oddali hołd przy odnowionej mogile.
Łódzkie na plus. Poznaj jeden z piotrkowskich projektów
„Nie tylko Piotrków renesansowy – cykl spotkań mających na celu przybliżyć historię Piotrkowa Trybunalskiego i okolic” to jeden z projektów na który można głosować w ramach wojewódzkiego budżetu obywatelskiego "Łódzkie na plus".
Muzeum w Piotrkowie wspomina rok 1920
W związku z realizacją kolejnego etapu projektu „1920-2020 UCZCIJMY PAMIĘĆ O TYCH DNIACH”, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.
Zapraszają na uroczystości upamiętniające walki na Górach Borowskich
Co roku w Borowej na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbędą się one 6 września (niedziela). Dzień wcześniej bohaterów Września’39 wspominać będą mieszkańcy Grocholic.
Upamiętnili wybuch II wojny światowej
81. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono także w Piotrkowie. M.in. samorządowcy oddali hołd bohaterom poległym w czasie najbardziej tragicznego i krwawego konfliktu zbrojnego w historii świata.
Piotrkowski bezwstydnik z powrotem przed gmachem sądu?
W internecie rozgorzała dyskusja czy przy okazji remontu przed gmachem sądu w Piotrkowie, nie przywrócić na fontannie figurki siusiającego chłopca z rybką, która nazywana była piotrkowskim bezwstydnikiem.
Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Archiwalia, zdjęcia, ciekawostki, wystawy w plenerze i online
Kilka dni temu świętowaliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. O wydarzeniu tym pamiętało oczywiście Archiwum Państwowe w Piotrkowie, które dla miłośników historii i wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzą o wojnie polsko-bolszewickiej, przygotowało plenerową wystawę, wystawę online, a także szereg ciekawostek dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń historii Polski.
15 sierpnia w Piotrkowie. Uroczystości na cmentarzu wojennym
Wyjątkowo skromne, z uwagi na panująca epidemię, były w tym roku uroczystości święta Sił Zbrojnych RP, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, a także środowisk kombatanckich i harcerze spotkali się na cmentarzu wojennym przy ul. Partyzantów w Piotrkowie, by uczcić stulecie tzw. Cudu nad Wisłą, uznawanego za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata.
Cmentarz prawosławny w Piotrkowie: Harcerze zapalili
W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. u boku Polaków walczyli również Ukraińcy. Dla upamiętnienia tego faktu harcerze z 40. Radomszczańskiej Drużyny Wędrowniczej „Piorun” im. gen. Władysława Andersa w piątek na cmentarzu prawosławnym w Piotrkowie zapalili „Płomień Braterstwa”.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat