W internecie rozgorzała dyskusja czy przy okazji remontu przed gmachem sądu w Piotrkowie, nie przywrócić na fontannie figurki siusiającego chłopca z rybką, która nazywana była piotrkowskim bezwstydnikiem.
Kilka dni temu świętowaliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. O wydarzeniu tym pamiętało oczywiście Archiwum Państwowe w Piotrkowie, które dla miłośników historii i wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzą o wojnie polsko-bolszewickiej, przygotowało plenerową wystawę, wystawę online, a także szereg ciekawostek dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń historii Polski.
Wyjątkowo skromne, z uwagi na panująca epidemię, były w tym roku uroczystości święta Sił Zbrojnych RP, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, a także środowisk kombatanckich i harcerze spotkali się na cmentarzu wojennym przy ul. Partyzantów w Piotrkowie, by uczcić stulecie tzw. Cudu nad Wisłą, uznawanego za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata.
W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. u boku Polaków walczyli również Ukraińcy. Dla upamiętnienia tego faktu harcerze z 40. Radomszczańskiej Drużyny Wędrowniczej „Piorun” im. gen. Władysława Andersa w piątek na cmentarzu prawosławnym w Piotrkowie zapalili „Płomień Braterstwa”.
W tym roku obchodzimy stulecie Bitwy Warszawskiej, uznawanej za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata. Pamięć bohaterów walk uczcimy także w Piotrkowie. Ze względu na trwający stan epidemii obchody rocznicy będą przebiegać skromniej niż pierwotnie planowano.
W piątek 14 sierpnia o godzinie 18.00 na Cmentarzu Prawosławnym w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się uroczystość upamiętnienia żołnierzy ukraińskich, którzy polegli walcząc u boku Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
1 sierpnia 2020 roku to 500. rocznica urodzin króla Polski, Zygmunta II Augusta. W 2007 roku władca "odwiedził" trybunalski gród. Oczywiście nie osobiście, a za sprawą miejskich urzędników oraz Krzysztofa Kamińskiego, aktora z Piotrkowa, który zrealizował tu widowisko historyczne pt. "Zygmunt August w Piotrkowie". W związku z rocznicą urodzin króla, przypominamy jak doszło do tego, że inscenizacja została zorganizowana i kto wziął w niej udział.
W dniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinach wieczornych i nocnych piotrkowski Zamek Królewski ozdabiać będzie iluminacja świetlna w barwach narodowych.
W sierpniu Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową ekspozycją, prezentowaną na parkanie muzealnym, która poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa uczestniczącym w powstaniu warszawskim. Biogramy bohaterów zostały opracowane przez doktora Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.
Skala tego projektu jest duża i wymaga sporych nakładów finansowych. Przedstawiciele stowarzyszenia Sulejów dla Pokoleń wykonali już główną część muralu, ale to nie koniec.