Od 1 stycznia ulegają zmianie ceny biletów wstępu do Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz opłaty za lekcje i warsztaty.
W połowie grudnia 2019 r. w dwóch miastach położonych na zachodnim krańcu Małopolski, tj. w Szczekocinach (pow. zawierciański, woj. śląskie), które słyną w całej Polsce z bitwy podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, oraz w Przedborzu (pow. radomszczański, woj. łódzkie) odbyły się uroczystości o charakterze patriotycznym, religijnym i edukacyjnym ku czci gen. dyw. weteranów Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari Antoniego „Amilkara” Kosińskiego (1769-1823) z okazji 250 rocznicy Jego urodzin.
Boże Narodzenie tuż-tuż! Przedświąteczne szaleństwo właśnie się rozpoczyna. Czy piotrkowianie przed laty też byli tak zaaferowani świątecznymi przygotowaniami? Jak wyglądały święta w Piotrkowie w okresie gubernialnym? Gdzie i w co się zaopatrywali się wtedy mieszkańcy naszego miasta? Na te i kilka innych pytań odpowiedzi poszukaliśmy w archiwalnych wydaniach pierwszego piotrkowskiego tygodnika „Tydzień”.
Po 80 latach poszukiwań rodzina Żyłko z Białorusi odnalazła w Piotrkowie Trybunalskim mogiłę swojego przodka. Franciszek Żyłko walczył w 86. Pułku Piechoty i zginął 5 września 1939 roku w Milejowie podczas bitwy o Szosę Piotrkowską.
Na pewno każdy z nas nie raz słyszał o starszym panu z siwą brodą, który dwa razy w roku rozdaje grzecznym dzieciom prezenty. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju, który bezapelacyjnie został symbolem Świąt Bożego Narodzenia.
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie w ramach „Akademii Niepodległości”. Tym razem słuchacze będą mogli wysłuchać wykładu dr. Macieja Hubki (pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim) „Od wileńskiej wyprawy po ukraińskie stepy – nietypowi sojusznicy w wojnie polsko-bolszewickiej”.
Za udział w akcji „Szkoła pamięta” podstawówka z Ręczna w powiecie piotrkowskim otrzymała podziękowania od ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.
Młodzież z Piotrkowa i regionu rywalizowała dziś w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w konkursie „Wawel w Piotrkowie. Jagielloński ośrodek władzy 1388-1567. Jubileusz 500-lecia Zamku Królewskiego w Piotrkowie". W zmaganiach liczyła się przede wszystkim wiedza historyczna.
Przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego odsłonili odtworzoną tablicę na ścianie budynku dawnej Szkoły Polskiej, która upamiętnia udział młodzieży piotrkowskiej w strajku szkolnym w 1905 r.